Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Energie

Tepelné čerpadlo využívá každá desátá novostavba

Energie jsou věčné téma, a to především v posledních měsících. Pokud k topení využíváte plyn nebo elektřinu, pravděpodobně jste z pravidelného vyúčtování nebyli nikdy příliš nadšení – a nyní možná propadáte panice, jak energetickou spotřebu svého bydlení ufinancujete v budoucnu. Světlem na konci tunelu může být vhodně zvolené tepelné čerpadlo.

Co se týče uhlí a dřeva, jsou sice podstatně levnější, ale nenabízí ani zdaleka takový komfort jako topení plynem či elektřinou. A pak jsou zde ještě ekologická paliva v podobě biomasy. Najde se však kombinace všech požadovaných vlastností? Úsporné, komfortní a k přírodě přívětivé vytápění slibují tepelná čerpadla.

Tepelná čerpadla lákají na vysokou spolehlivost a nízké nároky na údržbu. Instalatéři Jihlava z řemeslnického cechu EKOMPLEX také připomínají, že právě tepelné čerpadlo ideálně doplňuje podlahové topení.

Tepelné čerpadlo určené pro rodinný dům je moderní a velmi efektivní řešení pro každého, kdo chce z dlouhodobého hlediska ušetřit spoustu peněz za energie. V současné době využívá tepelná čerpadla cca 10 % novostaveb. V praxi se využívají tyto varianty:

  • tepelné čerpadlo vzduch voda,
  • tepelné čerpadlo voda – voda,
  • tepelné čerpadlo vzduch – vzduch.

​Jak tepelné čerpadlo funguje?

Princip tepelného čerpadla spočívá na akumulaci tepla z okolního prostředí a navrácení do objektu v podobě tepelné ztráty. Zaplatíte tedy pouze za elektřinu potřebnou k provozu čerpadla. Špičková zařízení přitom pracují velmi efektivně.

Pomyslnou nevýhodou je vyšší vstupní investice. Pořízení tepelného čerpadla je přesto výhodné a průměrná návratnost pro rodinný dům s tepelnou ztrátou 8 kW se pohybuje kolem 5 let. V případě, že bude trend zdražování energií pokračovat, se investice vrátí ještě dříve. Některé domácnosti navíc splňují podmínky pro získání nezanedbatelné státní podpory – Kotlíkové dotace nebo finanční injekce z programu Nová zelená úsporám.

Porovnáte-li investici do tepelného čerpadla a nového plynového kotle, zjistíte, že rozdíl není tak markantní. Plynový kotel totiž vyžaduje také přivedení plynu, vybudování rozvodů a další nezbytné investice.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *