Tuning, kam se podíváš aneb co všechno se dá vylepšit na autě

Tuning, kam se podíváš aneb co všechno se dá vylepšit na autě

Tuning je oblíbenou zábavou mnoha motoristů. Co všechno neváhají šikovní majitelé automobilů na svých plechových miláčcích vylepšovat?

Německý Tuning

Tuning skýtá mnoho podob. Někteří majitelé vozidel tuning vidí zejména v decentních úprávách. Pod pojmem „německý tuning“ se zpravidla rozumí vozy, které jsou velmi decentně doplněny o velká kola. Pro doladění výšky je montován sportovní podvozek, což mnozí motoristé dotahují do úplného extrému, kdy se náprava nachází těsně nad zemí. Určitou vizuální strohost vozidel opticky rozbíjejí velmi neobvyklé doplňky, jimiž jsou například střešní zahrádky, střešní nosiče plné kufrů nebo starých lyží.

Sleeper

Další kategorii tuningářů zastupují majitelé vozidel, jejichž hlavním cílem je vylepšit motor. Takto modifikované automobily na silnici prakticky nelze rozeznat od stejně vypadajících vozidel. Při bližším pohledu si můžete povšimnout hlavně velkých kol, širokých pneumatik a decentně sníženého podvozku. Zcela zásadní rozdíl ale přichází při pohledu pod kapotu. Zpravidla totiž tyto vozy s tuningovou úpravou mají ve srovnání s běžnými auty několikanásobný výkon. Jinak se tato vozidla nazývají anglickým označením „sleeper“ neboli „spáč“.

Spoilerový tuning

Spoilerový tuning je samostatnou kategorií, která budí značnou kontroverzi. Velmi často se v rukách majitelů vozidel totiž poněkud zvrtne. Výsledkem bývá zcela nevkusné kompletní pokrytí vozu plastem. Tento tuningový styl poskytuje značný prostor pro seberealizaci šikovným kutilům. Ti se svoji zručnost přenést i na vlastní vozidlo. Ač se jej pokoušejí vylepšit za přispění řady doplňků, mnohdy je to však spíš kontraproduktivní tendence.

Soutěžní tuning

Soutěžní tuning je založený na nedostupných speciálech. Zpravidla se základem úprav stávají vozy vyráběné v omezených sériích. Postavené jsou ze srovnatelně nedostupných doplňků. Ty jsou upravovány na konkrétní typ vozidla. Cílem tuningu je v tomto případě dosažení maximálního výsledku primárně po stránce vzhledu. Naopak se nijak neklade důraz na motor a jeho vlastnosti.

Publikováno: 23. 06. 2021

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam