Kovářství nezaniklo, dostalo však umělečtější podobu

Kovářství nezaniklo, dostalo však umělečtější podobu

Kovářství, kdysi tak významné řemeslo, je sice kvůli moderním způsobům zpracování železa spíše okrajovou záležitostí, ale o to větší zájem budí specifické umělecké odvětví, které na původní vesnické kovářství navazuje. Kovářské výrobky jsou v posledních letech stále populárnější a jejich cena je proto poměrně vysoká. Umělečtí kováři dokáží s železem opravdové divy a pod jejich rukama vzniká spousta propracovaných exteriérových a interiérových prvků.

Kovářství nepohřbily ani moderní technologie

Skutečný rozmach novodobého kovářství začal v první polovině 20. století a uplatila se v něm celá řada vznikajících uměleckých stylů. Výjimkou tak nebyly ani modernistické, funkcionalistické nebo kubistické prvky. Po druhé světové válce se sice u nás tradiční řemeslo opět dostalo do pozadí a na několik dlouhých let to vypadalo, že se o něm příští generace dozví jen z encyklopedie a v hodinách dějepisu, ale v 70. letech začala být ruční práce opět velmi ceněna. Evropské kovářství postavil na nohy zájem o vzbudila zájem o mexickou a brazilskou architekturu a následně se do něj promítlo i mnoho motivů z asijského kovářství. Kovářských dílen je u nás poskrovnu a o to větší je o jejich práci zájem.

I u nás stále působí umělečtí kováři

Chcete-li svému bydlení dodat punc originality, mohly by vás zajímat výrobky Umělecké kovárny Vytopil. Zdaleka největší zájem budí kované ploty, brány a mříže, které kombinují vysokou estetickou hodnotu a bezpečnost. Žádané exteriérové prvky působí reprezentativně a zda sáhnete po katalogové variantě, nebo se přikloníte k vlastnímu návrhu, je skutečně jen na vás. Neméně elgantní jsou i drobnější výrobky jako kované poštovní schránky, kovaná popisná čísla a písmena, svícny, lustry, lampy, ale také kliky a panty. Umělecké kovářství ovšem vyrábí i méně tradiční doplňky jako jsou kované stojany na víno či špízové jehly. Neměli bychom zapomenout ani na moderní, ale i klasický kovaný nábytek, který lze kombinovat s dalšími materiály. Další informace a fotogalerii výrobků najdete na webových stránkách kovarna-vytopil.cz.

Publikováno: 16. 04. 2013

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: kovářství | umělecké kovářství