Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Bydlení

Kovářství nezaniklo, dostalo však umělečtější podobu

Kovářství, kdysi tak významné řemeslo, je sice kvůli moderním způsobům zpracování železa spíše okrajovou záležitostí, ale o to větší zájem budí specifické umělecké odvětví, které na původní vesnické kovářství navazuje. Kovářské výrobky jsou v posledních letech stále populárnější a jejich cena je proto poměrně vysoká. Umělečtí kováři dokáží s železem opravdové divy a pod jejich rukama vzniká spousta propracovaných exteriérových a interiérových prvků.

Kovářství nepohřbily ani moderní technologie

Skutečný rozmach novodobého kovářství začal v první polovině 20. století a uplatila se v něm celá řada vznikajících uměleckých stylů. Výjimkou tak nebyly ani modernistické, funkcionalistické nebo kubistické prvky.

Po druhé světové válce se sice u nás tradiční řemeslo opět dostalo do pozadí a na několik dlouhých let to vypadalo, že se o něm příští generace dozví jen z encyklopedie a v hodinách dějepisu, ale v 70. letech začala být ruční práce opět velmi ceněna. Evropské kovářství postavil na nohy zájem o vzbudila zájem o mexickou a brazilskou architekturu a následně se do něj promítlo i mnoho motivů z asijského kovářství. Kovářských dílen je u nás poskrovnu a o to větší je o jejich práci zájem.

I u nás stále působí umělečtí kováři

Chcete-li svému bydlení dodat punc originality, mohly by vás zajímat výrobky Umělecké kovárny Vytopil.

Zdaleka největší zájem budí kované ploty, brány a mříže, které kombinují vysokou estetickou hodnotu a bezpečnost. Žádané exteriérové prvky působí reprezentativně a zda sáhnete po katalogové variantě, nebo se přikloníte k vlastnímu návrhu, je skutečně jen na vás.

Neméně elgantní jsou i drobnější výrobky jako kované poštovní schránky, kovaná popisná čísla a písmena, svícny, lustry, lampy, ale také kliky a panty. Umělecké kovářství ovšem vyrábí i méně tradiční doplňky jako jsou kované stojany na víno či špízové jehly. Neměli bychom zapomenout ani na moderní, ale i klasický kovaný nábytek, který lze kombinovat s dalšími materiály. Další informace a fotogalerii výrobků najdete na webových stránkách kovarna-vytopil.cz.