V domácí dílně nesmí chybět svářečka. Ale která by to měla být?

V domácí dílně nesmí chybět svářečka. Ale která by to měla být?

Trávíte spoustu času v dílně a zjišťujete, že vám chybí důležitý pomocník? Se základní sadou nářadí si příliš dlouho nevystačíte a postupem času budete muset dokoupit pár speciálních nástrojů. Například kovové (i nekovové) materiály nespojíte jinak než svářečkou. Pokud se bez ní neobejdete, ale zároveň netušíte podle jakých kritérií vybírat, začtěte se do následujícího manuálu. Prozradíme vám, v čem se jednotlivé typy liší a jak se k výběru postavit.

Opravdu svářečku využijete?

Svářečky pro hobby využití jsou cenově dostupné, ale přesto jde o nemalou investici. Pokud zrovna máte hlouběji do kapsy, ujasněte si, zda ji skutečně potřebujete. Někteří kutilové totiž používají svářečky i v momentě, kdy to není bezpodmínečně nutné. Jste-li přesvědčení o tom, že se bez svářečky opravdu neobejdete, můžete se pustit do výběru vhodného typu. Setkáte se se zkratkami MMA, TIG a MIG-MAG. Co znamenají?

MMA svářečky

MMA (Manual Metal Arc) je způsob ručního svařování na bázi elektrického oblouku vytvořeného obalovanými elektrodami. Jako zdroj se využívá stejnosměrné (inventory) i střídavé (trafosvářečky) napětí.

TIG svářečky

Svářečky typu TIG (Tungsten Inert Gas) fungují na principu udržování vysoké teploty mezi wolframovou diodou a svařovaným dílem.

MIG-MAG svářečky

Svářecí poloautomat typu MIG-MAG (neboli svářečka CO2) spočívá v přidávání materiálu do místa svaru. Materiál se taví obloukem a tavnou lázeň chrání inertní plyn. Právě tyto typy svářeček nachází uplatnění v autodílnách nebo při spojování tenčích plechů. Svářečka MIG-MAG

Tak kterou?

Stále nemáte jasno v tom, která svářečka je ideální pro hobby využití? Drtivá většina kutilů volí mezi trafosfářečkami. Výhoda těchto přístrojů spočívá v nižší ceně, nevýhoda ve větší hmotnosti. Přesto jsou pro běžné činnosti v dílně jako stvořené. Další možností je invertorová svářečka, která je však dražší a citlivější na nečistoty. Její předností je nižší hmotnost a možnost regulace napětí, a v konečném důsledku i přesnější svary. Tip na výhodný nákup: S výběrem svařovací techniky a příslušenství vám pomůžou odborníci ze Svartop.cz.

Publikováno: 14. 11. 2016

Kategorie: Hobby

Autor: Adam

Tagy: jak vybrat svářečku | jakou svářečku vybrat