V hlavní roli káva - jak objevit všechny její chutě?

V hlavní roli káva - jak objevit všechny její chutě?

Zaujal vás svět kávy a chcete ji objevit v celém rozsahu? Pak se vám možná bude hodit pár tipů, jak se v kávě zorientovat. Kávová zrna i potřeby k samotné přípravě mohou být ale velice nákladné, proto se můžete nechat inspirovat těmi nejdůležitějšími pomocníky, kteří vám v počátcích budou úplně stačit.

Kde začíná cesta kávy?

Napadlo vás, kde káva roste? Jedná se o stálezelené stromy, které můžete najít v Jižní i Střední Americe, v Asii či v Africe. Kávovníky se pěstují na plantážích v různých nadmořských výškách, protože každý druh potřebuje jiné klimatické podmínky.

Káva je v podstatě červené ovoce, ze kterého se po odstranění pecky může udělat velmi lahodný čaj, známý jako Cascara. Po sklizni se káva velmi pečlivě třídí, protože i jedno plesnivé zrno může napáchat velké škody a znehodnotit celou úrodu. Následně prochází různými formami zpracování a poté je připravena k převozu.

V hlavní roli zrna

Pokud si chcete udělat doma kvalitní šálek kávy, nesmí vám chybět zrnková káva. Ta je na pultech mnoha tuzemských i zahraničních pražíren, u nás najdete balíčky kávy v dobrých kavárnách. Vždy vybírejte podle svých chutí a pokud si nevíte rady, ochutnejte výběrovou kávu v místní kavárně.

Bez mlýnku se neobejdete

Když jste si domů donesli vysněný balíček kvalitní kávy, je nutné myslet na její namletí. Mohlo by vás napadnout, že tento krok můžete obejít, protože v běžných supermarketech je mletá káva naprostou samozřejmostí. Ta ale nebývá tolik kvalitní a nebude čerstvá, takže se bude vytrácet její chuť i vůně. Namletou kávu byste totiž měli zpracovat maximálně v řádu několika dní. Proto se vám bude hodit kávový mlýnek, ideálně ruční s možností nastavení hrubosti. Díky tomu budete mít čerstvě namletou kávu do několika minut a nemusíte se obávat o její kvalitu a čerstvost.

Nebojte se kávovaru

Pokud vám klasická filtrovaná káva není po chuti a dáváte přednost spíše italskému stylu, nebojte se zainvestovat do kvalitní mašiny. Kávovary pro domácí potřebu nebývají tak drahé a můžete vybírat z automatických či pákových. Pokud nemáte tolik času na kávové rituály a potřebujete hrnek tohoto horkého nápoje co nejdříve, kvalitní kávovar pro vás může být skvělá varianta.

Pokud jste z množství druhů kávy trochu zmatení, nebojte se ochutnávat. K tomu slouží řízené degustace, které vás jistě s kávovým světem lépe seznámí.

Publikováno: 25. 05. 2022

Kategorie: Strava

Autor: Adam