Díky záplatám textil zachráníte a zároveň oživíte

Díky záplatám textil zachráníte a zároveň oživíte

Co se starými tepláky, které jsou sice obnošené a trochu děravé, ale navzdory všem nedostatkům stále velmi pohodlné? Pokud se jich nechcete vzdát – protože máte svůj důvod, vraťte je zpátky do hry pomocí záplat. Ty se vám navíc budou hodit také při opravách a vylepšování bytového textilu. V článku se dozvíte, jak snadno našijete záplaty i bez předchozích zkušeností a přidáme tip na skvělé nažehlovací záplaty.

Záplaty jsou opět ve hře

Svého času byly záplaty velmi populární. Přišly vhod vždy, když byla potřeba opravit roztrhané povlečení či zakrýt nepratelný flek na dětském oblečení. S rozmachem levné fast-fashion se potřeba opravování vytratila. Jednoduše jsme si v případě potřeby zakoupili nový kus. Tak proč se záplaty vrací do módy? Odpověď je prostá – udržitelnost. Hledáme způsoby, jak se chovat ohleduplněji k životnímu prostředí a oprava textilu je jednou z možností, jak planetě alespoň trochu ulevit. Pokud nemáte pocit, že by nažehlovací záplaty nějak zvlášť pomáhaly životnímu prostředí, vyhledejte si dokumentární filmy o znečišťování Země textilním průmyslem. Oči vám otevře například True Cost (2015), za kterým stojí režisér Andrew Morgan.

Jak našít záplatu snadno a rychle?

Našití záplaty není vůbec složité. Jednoduše si vystřihnete záplatu a k tomu dvě výztuže – jednu o velikosti záplaty, druhou o něco větší. Výztuž poté nažehlete na záplatu, textil obraťte naruby a na díru zažehlete zbylou výztuž. Poté jej otočte, přiložte záplatu, chopte se jehly a nitě a po obvodu záplatu obšijte. Zdá se vám výše uvedený postup příliš komplikovaný? Nabízí se i jiné řešení – nažehlovací záplaty neboli nažehlovačky. V jejich případě se bez jehly a nitě obejdete.

Kde nažehlovací obrázky využijete?

Nažehlovací obrázky vám pomohou opravit oblečení a zároveň vyšperkovat bydlení. Můžete je použít k dekorování polštářů, k proměně obyčejné jednobarevné deky na veselou přikrývku i k mnoha dalším účelům. K dostání jsou také nažehlovačky s reflexními prvky pro bezpečnější pohyb v blízkosti vozovky. Seženete je na altima.cz.

Publikováno: 01. 05. 2021

Kategorie: Móda

Autor: Adam