Čas na kávu – víte, kdy je ten správný?

Čas na kávu – víte, kdy je ten správný?

Bez lahodného kofeinového nápoje si mnozí z nás svůj den vůbec ani nedokážou představit. Káva nám totiž pomáhá nastartovat tělo, umožňuje lepší koncentraci i soustředění, poskytuje chvíle relaxace a uvolnění. Málokdo však ví, že během dne existuje doba, kdy je na ni čas vhodnější a také doba, kdy bychom se jí naopak měli vzdát.

Ráno ano, ale později

Také hned po probuzení míří vaše první kroky ke kávovaru? Pak děláte velkou chybu, lékaři dokonce mluví o hazardu se zdravím, objevit se mohou známky podráždění či dokonce úzkosti. I když to může znít neuvěřitelně, ráno vás káva nepovzbudí, ale naopak utlumí. V tuto dobu je totiž hladina kortizolu, který udržuje tělo v pohotovosti a burcuje ho přirozenou cestou, nejvyšší. K jeho úbytku dochází až okolo deváté a desáté hodiny. Dopřejte si proto šálek čerstvé kávy k pozdější snídani nebo ke svačině, kdy z ní vytěžíte maximum. Respektujte zkrátka přirozený rytmus vašeho těla.

Po jídle si kávu odpusťte

Vynechte kávu hned po obědě. Právě po jídle má totiž tělo dost energie, takže požadovaný účinek kofeinu se vůbec neprojeví. Ba co víc, může dokonce zpomalit procesy trávení, trápit vás mohou také těžkosti v břiše, zhoršit se může i vstřebávání živin. Dopřejte si ji proto až mezi druhou a pátou hodinou odpolední, kdy v těle opět dochází k poklesu energie. Bezprostředně po obědě upřednostněte raději sypaný čaj, ideálně ten bylinkový.

Večer buďte opatrní

Pozor si dejte na pití kávy večer. Čeká-li vás dlouhá noc, kterou budete trávit studiem, pak se vám kofeinový „povzbuzovák“ určitě bude hodit. Chcete-li však jít brzy spát, bude lepší ji vynechat, může vám totiž způsobit problémy s usínáním. Odpustit byste si ji měli také v případě, že patříte mezi ranní ptáčata. Výzkumy totiž prokázaly, že tyto lidi pak káva ochuzuje o klidný a kvalitní spánek, protože tělo zůstává v pohotovosti. Tak si správné načasování pohlídejte, ať z oblíbeného nápoje vytěžíte maximum!

Publikováno: 09. 01. 2020

Kategorie: Strava

Autor: Adam