Proč je chytrý tablet iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Technika

Víte, co je sublimační tisk?

Už jste slyšeli něco o sublimačním tisku? Pouze víte, že tento termín existuje? Pak jste na správném místě. V tomto článku se na tuto tiskařskou technologii zaměříme mnohem podrobněji a pokusíme se upozornit nejen na princip jejího fungování, ale také na materiál, který se hodí pro jeho aplikaci. Zároveň se zaměříme na výhody i nevýhody sublimačního tisku. Společně se přesvědčíme o tom, že je jich hned několik.

Technologie založená na fyzice

Na první pohled by se mohlo zdát, že sublimační tisk je velmi složitá záležitost. Není tomu tak. Jeho podstata totiž spočívá v klasickém využití fyzikálních zákonů. V první řadě dochází ke změně skupenství specifického inkoustu. Ten je přenášen na papír a v daném momentu se mění na plyn. Důležitá je změna polymerů nacházejících se v sublimační vrstvě. Po zahřátí materiálu dojde k otevření mikropórů. Pigment po následném ochlazení zůstává natrvalo uchycen a sublimační vlákna jsou obarvena. I při nízkých nákladech budete mít opravdu syté barvy.

Jaké jsou optimální materiály?

Asi nejvhodnější materiálem pro sublimační tisk je 100% polyester. Případně je možné volit i směs polyesteru a bavlněných materiálů. Klasiku tedy představují především potištěná trička, sportovní dresy anebo polštářky či jiný textil. Výbornou volbou je ovšem i tisk na hrníčky, sklo, puzzle anebo podložky pod myš. Na potisk reklamních předmětů je termolis jako stvořený. Výsledky jsou stoprocentní.

Výhody a nevýhody sublimačního tisku

Jedním z hlavních plusů této tiskové technologie je na omak neznatelný tisk. Při osahání potištěného materiálu nenajdete nerovnosti. Tisk také bez problémů dlouhodobě odolá otěru a různým chemikáliím, s nimiž může přijít do styku. Samozřejmostí je u něj i minimální hmotnost. Prát se dají takto potištěné látky zcela běžně. Za nevýhody jsou považovány ne úplně stoprocentní barevnost a nemožnost použití sublimačního tisku na standardní tkaniny obsahující přírodní vlákna.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.