Víte, jaké mají výhody hliněné omítky?

Víte, jaké mají výhody hliněné omítky?

Znáte už hliněné omítky? Většině lidem tohle slovné spojení evokuje časy dávno minulé, avšak opak je pravdou! Tento typ omítek a přírodní stavební materiály se v dnešní době těší čím dál tím větší oblibě.

Na prvním místě ekologie

Největším plusem hliněné omítky je její prakticky nulový dopad na životní prostředí. Dále její využití pro stavební účely nijak neznečišťuje přírodu, což je v současnosti, kdy je ekologie dost diskutované téma, rozhodně pozitivní. Hlína je velice snadno dostupný materiál, a navíc energeticky nenáročný. Používání tohoto stavebního materiálu je v souladu s principem udržitelných staveb, jelikož se jedná o bezodpadovou surovinu.
Není důvod se obávat, že by její použití při stavbě domu jakkoliv snižovalo kvalitu života následných obyvatel stavby. Hlína má skvělou vlastnost pohlcovat i uvolňovat vodní páry, což z ní dělá skvělou parobrzdu, anebo jinak řečeno hmotu, co řízeně propouští vodu dovnitř konstrukce domu, případně ven. V létě se zase nemusíte bát nepříjemných veder, protože hlína je považována za přírodní klimatizaci, v zimě zase krásně drží teplo.

Kam je hlína vhodná

Zaujaly vás skvělé vlastnosti, kterými hliněné omítky oplývají? Pokud ano, tak vás jistě zajímá, jaké typy staveb jsou pro ni vhodné. Hliněnou omítku můžete využít jak při rekonstrukci, tak u úplně nové stavby. Stejně tak absolutně nezáleží na tom, zda je konstrukce domu dřevěná, cihlová, betonová či panelová. Tento typ omítky si rozumí s jakýmkoliv podkladem.
Jestliže vás zajímá, kdo se hliněným omítkám a přírodním stavebním materiálům v České republice věnuje, máme pro vás jeden tip. Společnost Hliněný dům se touto problematikou zabývá už 18 let, a za tu dobu má na kontě nespočet úspěšně realizovaných zakázek. Kromě samotné tvorby omítek se firma věnuje také poradenství, údržbě či různým formám užitého umění.

Publikováno: 30. 11. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam