Ještě jste nepřezuli na letní pneu? Máte nejvyšší čas!

Ještě jste nepřezuli na letní pneu? Máte nejvyšší čas!

Zima je konečně za námi (ale že to trvalo...) a motoristé si mohou oddechnout. Námraza a všudypřítomné sněhové jazyky z vozovky nadobro zmizely a nic nám nebrání, abychom naše plechové miláčky přezuli na letní obutí. Pokud jste to ještě neudělali, vyšetřete si o víkendu trochu času a napravte to. Ideální doba na přezutí zimních pneu na letní nastává v momentě, kdy se rtuť na teploměru ustálí v bezprostřední blízkosti čísla sedm a máte proto nejvyšší čas. Stejně, jako je naprosto nevhodné (a nebezpečné!) používat letní gumy v zimě, vás může dostat do problémů i celoroční používání těch zimních.

Se zimními pneu v létě rozhodně neušetříte

Zimní pneumatiky jsou vyrobeny ze speciální směsi, která je určena do teplot pod nulou. Jakmile se teplota vyšplhá na vyšší hodnoty, logicky přestanou fungovat tak, jak mají. Nejenže dochází k jejich nadměrnému opotřebení, ale zároveň se výrazně sníží pevnost a přilnavost. Dalšími negativy jsou hlučnost a tedy nižší jízdní komfort, ale také vyšší spotřeba a hlavně delší brzdná dráha. Při jízdě o rychlosti 100 km/h dokonce až od 4 až 6 metrů!

Uvažujete-li, že stávající pneu, které již neplánujete využít během příští zimy, během roku „dorazíte“, raději od svého záměru upusťte. Jistě, existuje i pár situací, kdy během letních měsíců zafunguje zimní obutí lépe než letní pneumatiky, a to během prudkého lijáku (zimní pneu jsou přizpůsobeny tak, aby odváděly vysoké množství vody) nebo na velmi špinavé vozovce (případně na vozovce s větším množstvím štěrku, bláta a listí). Těchto situací je ovšem velmi málo a z dlouhodobého hlediska jsou jednoznačně bezpečnější klasické letní pneumatiky.

Alu kola nejsou jen stylová, jsou i praktická

Společně s letním obutím vás možná napadlo, že svému vozu dopřejete stylová litá kola. Proč, ne, vždyť nejlevnější „elektrony“ nejsou o moc dražší než běžné plechové disky (navíc nebudete muset investovat do poklic) a kromě toho, že vypadají mnohem lépe, poskytují vozu lepší odvod tepla a proudění vzduchu - napomáhají tak k efektivnějšímu brzdění.

Nákup alu kol však neuspěchejte a neřiďte se aktuálními trendy. Vybírejte podle technických parametrů vozidla a zvolte design, který k vašemu autu nejvíc pasuje. Obecně platí, že automobily s vyšším výkonem vyžadují i větší průměr brzdových třmenů, logicky tedy i litých disků. Samozřejmost by pak měla být homologace na konkrétní vozidlo. Vodítkem jsou údaje v technickém průkazu, nebo některý z konfigurátorů na stránkách prodejců. Stačí zadat značku a typ vozidla a aplikace vám zobrazí vhodnou alternativu.