Reklama

Ochrana přírody Milovice

Navštivte přírodní rezervaci divokých koní, zubrů a praturů u Milovic

Investiční zlato

Investujte chytře. Zhodnoťte své peníze nákupem zlatých mincí a slitků

Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Byznys

Rekodifikace občanského a obchodního práva se možná dotkne i vás

V některých oborech si vystačíme se vzděláním, kterého se nám dostalo v rámci školní výuky, ale v jiných se musíme vzdělávat neustále. Návštěvě kurzů se nevyhnou především ekonomové, manažeři a podnikatelé, kteří čelí častým změnám v legislativě. Jednou z těch významnějších, která vstoupí v platnost 1. ledna 2014, je novela občanského zákoníku – nový zákon o obchodních korporacích a zákon o mezinárodním právu soukromém. Obě novely významně ovlivní podnikatelskou sféru a s jejich zněním se budou muset lidé na zmíněných postech důkladně seznámit a následně je aplikovat do praxe.

V rámci takzvané rekodifikace soukromého práva dojde ke změnám několika zákonů, respektive ke zrušení několika desítek a nahrazení novými. Jedná se o tyto novely zákonů, které nabyly platnosti 22. března. 2012:

  1. zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník,
  2. zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích) a
  3. zákon č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém.

Rekodifikace vyvolala v podnikatelské veřejnosti pozitivní i negativní ohlasy, ale většina podnikatelské veřejnosti se s ní bude muset tak jako tak seznámit. To samé platí i pro oblast daňové a účetní legislativy, které se se rekodifikace přímo dotýká. Mezi hlavní změny patří zavedení svěřenského fondu, novému vymezení pojmu „nemovitá věc“, ale také integrace darovací a dědické daně do zákona o daních z příjmu a nahrazení daně z převodu nemovitosti daní z nabytých nemovitých věcí.

Novely zákonů přinesou zásadní změny, na které se je třeba připravit a nejefektivnější způsobem, jak se s problematikou seznámit do hloubky, jsou tématické semináře. A protože pro neprávnickou veřejnost může být správné pochopení rekodifikace problematické, rádi bychom vás upozornili na sérii odborných seminářů, za kterými stojí společnost Notia, skupina TPA Horwath a advokátní kancelář BNT. Semináře cílí na pracovníky ekonomických útvarů, daňové poradce, auditory a účetní a jsou koncipovány tak, aby účastníky srozumitelnou formou a prostřednictvím názorných příkladů připravili na novou éru podnikání. Kompletní seznam kurzů najdete na webových stránkách kurzy.notia.cz.