Výkup nemovitosti za hotové: Co byste měli vědět, než do toho půjdete?

Výkup nemovitosti za hotové: Co byste měli vědět, než do toho půjdete?

Výkup za hotové zní jako způsob, jak rychle a bez zbytečné byrokracie získat peníze prodejem věcí všeho druhu – nejčastěji automobilů, šperků ale i nemovitostí. Službu obvykle nabízí firmy, které se zároveň angažují i půjčováním peněz – a mnohdy využívají nečisté praktiky, případně se pohybují na hraně, či dokonce za hranou zákona. Pokud je vašem zájmu prodat nemovitost co nejvýhodněji, mějte oči na šťopkách a ohlídejte si všechny fáze procesu!

Kdo obvykle výkup za hotové nabízí?

Nemusí se nutně jednat o frázi „výkup nemovitostí za hotové“, leckdy se setkáte i s „odkupem do 24 hodin“ a dalšími slogany, které mají stejný cíl – přesvědčit prodávajícího, že peníze získá extrémně rychle. Někdy je to pravda, jindy tahání za nos. Výkupem za hotové se zpravidla zabývají obchodníci, kteří se na trhu s nemovitostmi velmi dobře orientují a nevadí jim vyšší míra rizika. Jejich záměrem je přeprodej s co největším ziskem - snaží se co nejlevněji nakoupit a obratem prodat za výrazně vyšší cenu. Vykupující často cílí na klienty, kteří se potřebují nemovitosti okamžitě „zbavit“ z důvodu finanční tísně, leckdy jde o lidi v exekuci. Pokud prodeji brání např. zástavní právo či zmíněné exekuční řízení, pro zkušeného obchodníka to nepředstavuje žádný závažný problém. Dluhy umoří a zajistí, aby se prodej realizoval v co nejkratším čase. Tyto služby však nejsou zadarmo, nicméně pro mnohé lidí jsou v určitém smyslu výhodné, protože by bez nich např. přišli o střechu nad hlavou.

I týden je krátká doba

Čemu byste neměli věřit, je tvrzení, že peníze dostanete do 24 hodin. Dohodnout podmínky za tak krátkou dobu je nereálné, a navíc jsou zde limitující zákony (např. zákon o praní špinavý peněz a s ním související omezení hotovostních transakcí na 10 000 EUR), lhůta pro přepis vlastníka a další faktory.

Kupujícího si vždy důkladně prověřte

Pokud jste v situaci, která vám neumožňuje prodej nemovitosti standardním způsobem – a rozhodnete se využít tzv. výkup za hotové, vždy si kupujícího prolustrujte a zajímejte se o např. o vlastnickou strukturu firmy, její hodnocení na internetu, reference atd. Dobrou volbou je například výkup nemovitostí v Brně pod taktovkou společnosti ENDEKA. ENDEKA je známý developer Brno, který vykupuje nemovitosti za skutečnou tržní cenu a následně jim vdechuje nový život. Více se dozvíte na na endeka.cz.

Publikováno: 23. 07. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam