Spárovka vs. masivní dřevo: Rozdíly a způsoby využití

Spárovka vs. masivní dřevo: Rozdíly a způsoby využití

Jaký je nejžádanější materiál při výrobě nábytku? I navzdory popularitě moderních materiálů hraje prim prověřená klasika v podobě masivního dřeva. Výrobci nábytku a truhláři na estetické, mechanické a fyzikální vlastnosti masivu nedají dopustit. V následujících řádcích se zaměříme nejen na masivní dřevo, ale i na spárovky, které se využívají všude tam, kde není možné použít jediný celistvý kus dřeva.

Proč je masivní dřevo tak oblíbené?

Masivní dřevo je nejrozšířenější materiál a nachází uplatnění ve všech typech interiérů. Dokáže vytvořit jedinečnou atmosféru a disponuje unikátními vlastnostmi, kterým se ostatním materiálům nedostává. Používá se k výrobě nábytku, interiérových a exteriérových stavebních prvků stovky let a lze z něj vyrobit i moderní, nadčasový a svěží nábytek s osobitým designem. Mimo to je zdravotně nezávadné, ekologické a nezatěžuje životní prostředí.

Co je to spárovka a kdy se používá?

Spárovka je materiál z lamel masivního dřeva, které jsou vzájemně slepené polyuretanovým nebo disperzním lepidlem. Používají se při výrobě prvků, které nelze vyrobit z celistvého masivu. Oproti řezivu jsou spárovky méně náročné na zpracování. Dle uspořádání se dělí na průběžné a nastavované (cinkované) spárovky.
Při výrobě průběžných spárovek se používají dlouhé lamely po celé délce spárovky. Cinkované z kratších a napojovaných lamel.
Spárovky se v praxi využívají k širokému spektru účelů. Truhláři z tohoto polotovaru vyrábí schodiště, dřevěné podlahy, nábytek (skříně, postele...), kuchyňské linky, pracovní desky a další výrobky. Nikdy se však nepoužívají samostatně a vždy musí být připevněny k nějaké konstrukci. Stolová deska je připojena ke konstrukci stolu, jednotlivé díly korpusu skříně k sousedícím a podobně.

Sháníte kvalitní spárovky levně?

Ať už je vaší profesí truhlařina nebo jen patří k nadšeným kutilům, bude se vám hodit kontakt na specializovaného prodejce vysoce kvalitních spárovek. Společnost Dřevo – spektrum s.r.o. spolupracuje s renomovanými českými i zahraničními výrobci a nabízí spárovky z borovice, břízy, buku, dubu, modřínu a smrku. Dodavatel disponuje velkými skladovými zásobami a je schopen dodat zboží do 48 hodin po celé České republice. Nedílnou součástí sortimentu jsou také eurohranoly (borovice, dub, meranti, modřín, smrk) a luxusní venkovní dřevěné terasy z exotických dřevin jako bangkirai, massa randuba, modřín sibiřský a garapa. Tyto typy dřevin jsou pro využití v exteriéru vhodnější než známé tuzemské dřeviny, protože jsou výrazně odolnější a uchovávají si své vlastnosti po mnohem delší dobu. Toužíte-li po terase, která vydrží v původním stavu po desítky let, neváhejte. luxusni-drevene-terasy Další informace o spárovkách, eurohranolech a terasách najdete na www.drevo-spektrum.cz.

Publikováno: 24. 10. 2015

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam

Tagy: spárovky