Za nevyužitý katalyzátor výfukových plynu můžete dostat i několik tisíc korun

Za nevyužitý katalyzátor výfukových plynu můžete dostat i několik tisíc korun

Katalyzátor je velmi užitečné zařízení. Slouží k přeměně škodlivých látek obsažených ve výfukových plynech na méně škodlivé, k čemuž využívá tenkou vrstvu drahých kovů. V minulosti se katalyzátory výfukových plynů využívaly především u zážehových motorů, ale v souvislosti se zpřísněním emisních norem je v současné době najdeme i u moderních vznětových motorů. Keramický či ocelový nosič je opatřen tenkou katalytickou vrstvou, která obsahuje platinu a rhodium, jež při provozní teplotě (cca 400 až 800 °C) oxiduje CO a HC na CO2 a redukuje NOX na N2.

Jaká je životnost katalyzátoru?

Bez katalyzátoru by nebylo možné využívat směsi, které motoru poskytnou dostatečný výkon - při spalování těchto paliv totiž vzniká poměrně mnoho škodlivin. Životnost katalyzátorů je ovšem omezená a podle americké legislativní úpravy CleanAir u nových vozů činí cca 128 000 km. V praxi je ho třeba vyměnit asi po 100 000 km a v případě starších vozů mnohem dříve. Co by vás však mohlo zajímat je fakt, že zařízení využijete i poté, co ho budete nuceni vyměnit. Můžete ho totiž výhodně prodat. Cena za výkup katalyzátoru výfukových plynů souvisí se zmíněnými drahými kovy, respektive s množstvím, které na součástce zbude. Za katalyzátor tak můžete dostat několik set, ale i několik tisíc korun. Pokud vám v garáži zbytečně zabírá místo stále funkční katalyzátor, který vám zbyl jako suvenýr z již nepojízdného vozidla, zbavte se ho a přijdete si na pěkné peníze.

Kde je možné katalzátor výhodně prodat?

Jednou ze společností, které se výkupem katalyzátorů zabývají, je KOLTOM s.r.o. (obrátit se na ni můžete také ohledně výkupu kovů a šrotu) a je jen na vás, jestli součástku přivezete do některé z výkupen, nebo se domluvíte na prodeji u vás doma. Kvalifikovaný pracovník katalyzátor na místě nacení, zaplatí vám adekvátní částku a odveze si ho s sebou. KOLTOM vykupuje nejen katalyzátory, ale také filtry pevných částic a to jek celé kusy, tak i samostatnou keramiku. Zajímá vás. Co se s prodaným katalyzátorem děje poté? Po odstranění zbylé vrstvy drahých kovů jsou ekologicky zrecyklovány. Prodejem tak přispějete také k lepšímu životnímu prostředí a to je ještě důležitější než suma, kterou za katalyzátor dostanete.
  • Další informace najdete na www.vykup-katalyzatoru.info.
  • Zaujal-li vás výkup šrotu, přečtěte si o podmínkách na www.vykup-srotu.moxo.cz.
  • O výkupu kovů najdete informace na www.vykup-kovu.info.