Zateplení půdy je rozhodně na pořadu dne. Udělejte to ekologicky
Obsah článku:
Češi se připravují hned na několik topných sezón, které ovlivní současná energetická krize. Dost možná už ceny energií nikdy neklesnou a naprosto základním opatřením musí být zateplení domu. Formu zateplení je nutné správně vybrat jak u novostavby, tak i v rámci rekonstrukce. Jak na zateplení půdy co nejefektivněji?
Otázku, proč zateplit, si snad neklade už nikdo
Únik tepla snižuje nejen komfort bydlení, ale především zcela zásadně zvedá náklady na vytápění. Finanční ztráty z nezaizolované stavby či z domu s nesprávně aplikovanou izolací jsou obrovské a měly by být prvním úsporným opatřením, které uděláme. Díky správné izolaci vyřešíme v obytných prostorách i další problémy. Třeba ty s kondenzací a s vlhkostí z důvodu nesprávné izolace prostor.Čím zateplit půdu?
Pro zateplení půdy máme několik možností. Zajímavým řešením pro historické stavby, kde chceme zevnitř nechat odhaleno trámoví, ale i pro prostory, kde nechceme narušit již hotový interiér, je nadkrokevní polystyrenová izolace. Přímo na ni se pak dá pověsit střešní taška. Jde o poměrně zřídka používané řešení, které je též drahé. Tradičně nejpoužívanějším zateplením je zateplení minerální vatou v rolích, případně v izolačních deskách. Toto zateplení nabízí firmy, ale lidé, investoři do zateplení, po něm sahají i z důvodu snadné možnosti aplikace svépomocí. Tento typ zateplení však není tak výhodný, jak se na první pohled prezentuje, a rozhodně se oplatí podívat se i po jiné možnosti. Tou je zateplení půdy formou foukané izolace. Jde o zateplení v podstatě zcela bezodpadovou technologií za pomoci speciálního aplikačního přístroje, který umožňuje foukat izolační materiál až do vzdálenosti 100 metrů při převýšení až 40 m. Jako typ izolace se používá hned několik materiálů: celulózová izolace (oblíbeným typem celulózové izolace je Knauf Supafil Loft z minerální vlny bez obsahu pojiv), minerální skelná izolace, dřevovláknitá izolace, čedičová izolace a foukaný polystyren.Výhody a nevýhody izolace v rolích oproti foukané izolaci
Podle odborníků na zateplování staveb je dnes foukaná izolace cestou k nejkvalitnějšímu a též nejlevnějšímu zateplení. Hodí se v podstatě do všech domů a na rozdíl od izolace v rolích jste schopni izolaci dostat i těch nejhůře nedostupných míst. Zatímco z důvodu zabránění vzniku tepelných mostů je nutné izolaci v rolích pokládat vždy ve dvou (a více) vrstvách, u foukané izolace se tento problém neřeší. Foukanou izolací lze dům zateplit i svépomocí, aplikační stroj si lze půjčit, zateplení firmou je však jistější. Je zapotřebí se vyhnout častým aplikačním chybám. Především je nutná správná aplikační výška izolace a uhlídat si musíme objemovou hmotnost, aby ani po létech izolace nesedla a sloužila stejně dobře jako po své aplikaci. Při aplikaci firmou ušetříte cenu za DPH, též lze využít dotační program Nová zelená úsporám. Obecně vyjde aplikace foukané izolace až o 20 % levněji než správná aplikace izolace v rolích. Velice rychlá je i samotná aplikace foukané izolace. Je rychlejší než u pokládky izolace v rolích. Aplikace je navíc bezodpadová.Jaký typ foukané izolace si vybrat?
Výborné vlastnosti a skvělý poměr cena/výkon nabízí Knauf Supafil. Jde o zdravou celulózovou izolaci bez pojiv. Tato minerální vlna má schopnost tlumit hluk, je nehořlavou, bezprašnou při aplikaci a odolává vlhkosti. Po aplikaci nesedá a zachovává si proto své vlastnosti i po letech. Izolace je lehká a nezatěžuje konstrukci. Je též 100% recyklovatelnou. Výhodou je i to, že je příjemnou na dotek a krásně bílou.Publikováno: 23. 08. 2022
Kategorie: Bydlení