Zimní clona do masky: K čemu slouží a proč byste si ji měli pořídit?

Zimní clona do masky: K čemu slouží a proč byste si ji měli pořídit?

Pokud jste všímaví, jistě vám neuniklo, že mnohé automobily v zimě mění tvář. Přesněji masky, které zahalují tzv. zimní clony. Možná ve vás evokují poněkud nostalgickou vzpomínku na dobu, kdy se místo clon používal kus kartonu. Pro nezkušené motoristy je tento zvyk velkou neznámou a kladou si otázku, proč se zimní masky používají. Čistě z estetických důvodů, nebo snad mají praktický význam? Vysvětlení je prosté.

Clona vám umožní snížit spotřebu paliva

Zimní clona do masky je prvek, který se používá pro zakrytí chladiče. Používá se zejména z ekonomických důvodů – průměrná spotřeba uvedená výrobcem automobilu totiž platí pouze v případě, že je motor zahřátý na provozní teplotu. Chladné zimní počasí však dobu potřebnou pro zahřátí výrazně prodlužuje, a motor je navíc průběžně ochlazován studeným proudícím vzduchem. Spotřeba automobilu je proto v zimě podstatně vyšší, než hodnoty uvedené v tabulkách. Naštěstí se nabízí elegantní řešení. Zimní clona do masky zajistí, aby se k chladiči studený proudící vzduch nedostal – nedojde proto k nadměrnému ochlazení chladící kapaliny, a navíc z prostoru pod kapotou neunikne příliš mnoho teplého vzduchu.
Pomocí kvalitní zimní clony chladiče dosáhněte optimální provozní teploty v mnohem kratším čase, což v konečném důsledku pocítíte nižší spotřebou pohonných hmot. Investice do clony se proto poměrně rychle vrátí.

Auto se clonou na masce rychleji topí

Nabízí se však i jiné důvody, proč si pořídit zimní clonu masky. Například z hlediska komfortu při jízdě. Díky masce se motor dříve zahřeje a výrazně se zkrátí doba, než automobil začne topit. Rychlejší náběh topení je dostatečně pádným argumentem, proč do clony investovat. Dalším důvodem je zamezení vniku nečistot do prostoru pod kapotu. Jinými slovy – zimní clona vám pomůže udržet okolí motoru v čistším stavu. Efektivně zabrání vniku agresivní posypové soli, která vůbec nesvědčí kovovým a hliníkovým částem motoru. Po zimní cloně do svého vozu se můžete poohlédnout například u specializovaného prodejce autodoplňků dovozu.cz. V nabídce najdete také gumové vany do kufru a mnohé další praktické příslušenství.

Publikováno: 13. 01. 2019

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: zimní clona do masky