Reklama

Ochrana přírody Milovice

Navštivte přírodní rezervaci divokých koní, zubrů a praturů u Milovic

Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Finance

Splňte si svůj americký sen s americkou hypotékou

Portfolio úvěrových produktů je velmi pestré a mimo zažitých účelových a neúčelových úvěrů se na našem trhu objevují i půjčky, které se v minulosti těšily oblibě především v zahraničí. Jedním z nich je i americká hypotéka, o které jste již jistě slyšeli, ale možná netušíte, co si pod ní představit. Jde o formu hypotéčního úvěru, která však na rozdíl od klasické hypotéky není účelové vázaná. Finanční prostředky můžete využít na jakékoliv účely, tedy nejen na koupi nebo opravu nemovitosti či na nákup pozemku apod. V USA, ze které se americká hypotéka dostala i k nám, se nazývá home equity loan.

Výhody americké hypotéky v kostce

Největší výhodou americké hypotéky je možnost jejího využití. Jejím prostřednictvím můžete financovat nejen výstavbu a rekonstrukci, ale také nákup nového auta nebo třeba domácí spotřebiče dovolenou. Na rozdíl od běžného hypotéčního úvěru nebudete muset věřiteli dokládat faktury k postupnému čerpání. Využijete-li americkou hypotéku k nákupu nemovitosti, můžete ji kdykoliv prodat.

Díky americké hypotéce můžete mít peníze okamžitě k dispozici a to bez toho, abyste dlouhodobě spořili. Většina věřitelů nevyžaduje životní pojištění, vedení nového účtu a poplatky za předčasné splacení. V porovnání s běžným spotřebitelským úvěrem se pyšní nižší úrokovou sazbou a vzhledem k tomu, že lze splátky rozložit i na několik desítek let, může být anuita velmi nízká.

Na čem závisí výše úvěru a kdo o americkou hypotéku může požádat?

Věřitelé poskytují americkou hypotéku na základě několika podmínek. Je určena fyzickým osobám starších 18ti let, které mají stabilní příjem (některé instituce poskytují také americké hypotéky bez dokládání příjmu) a nemovitý majetek, kterým mohou ručit. Tedy dům, byt nebo pozemek. Minimální výše úvěru bývá většinou stanovena na částku 100 000 Kč a maximální výše závisí na zástavní hodnotě nemovitosti. Většina bank v současné době poskytuje úvěr v maximální výši 75 %, ale v praxi se setkáte s vyššími i nižšími částkami.

Doba splatnosti

Doba splatnosti americké hypotéky se většinou pohybuje v řádu 5 až 20 let, při čemž někteří věřitelé ji nabízí na dobu od 1 do 25 let. Omezení se týká věku žadatele – v době, kdy úvěr splatí, nesmí být starší 70 ti let.

Má americká hypotéka nějaké nevýhody?

Mezi negativa patří fakt, že v případě nedodržení smluvních podmínek můžete přijít o zastavenou nemovitost. Dejte si pozor také na dobu fixace – platí, že při delším období fixace je úroková sazba vyšší.