Životní pojištění: Pro koho se hodí a kdy je naopak zbytečné?
Obsah článku:
Životní pojištění je poměrně populární produkt, který využívá zhruba šedesát procent Čechů. Dle průzkumů je v nejrizikovější skupině (18 – 25 let) jen o něco méně pojištěnců, než je celkový průměr. Poměrně často přitom „riskuje“ až polovina mladých lidí, a to rychlou jízdou v autě. Většinou si ale hazard se životem vůbec nepřipouští. To samé však platí i o mnoha dalších situacích, a to u všech věkových skupin. Za jakých okolností je vhodné uvažovat o sjednání životního pojištění?
Co je to životní pojištění a jak Češi nejčastěji hazardují?
Životní pojištění primárně slouží jako ochrana příjmů pro rodinu, ale v praxi existují také pojistky s rezervotvornou složkou (kapitálové a investiční životní pojištění). O pojistku by se proto měl zajímat především ten, na jehož příjmu je rodina závislá. Finanční experti doporučují životní pojištění klientům, kteří vykonávají rizikové povolání, ale také ostatním lidem s různými finančními závazky. Mezi nejčastější rizika, která Češi dobrovolně podstupují, patří cyklistika, extrémní lyžování, rychlá jízda na motorce a cestování do rizikových zemí. Drtivá většina pojištěnců uzavřela pojistku z důvodu zajištění rodiny a blízkých osob. Zhruba třetina považuje životní pojištění za samozřejmost.Na jakou částku se pojistit?
Ideální peněžní částka, kterou by pojišťovna pojištěnci nebo pozůstalým vyplatila, se obecně pohybuje kolem trojnásobku ročního čistého příjmu. Pro člověka, který měsíčně vydělá 20 000 Kč čistého, je adekvátní částka kolem 720 000 Kč. V praxi samozřejmě záleží na specifických okolnostech – a právě proto se při uzavírání pojistky vyplatí spolupracovat s profesionály, kteří jsou zájemci schopni poradit. Mezi ty nejlepší patří například nezávislý investiční a pojišťovací makléř Broker Finance a. s. Životní pojištění je naopak zbytečné pro osoby, které nemají žádné finanční závazky a disponují obsáhlým majetkem nebo velkou finanční rezervou.Publikováno: 28. 04. 2015
Kategorie: Finance