Zůstaňte fit i v zimě bez ohledu na počasí 

Pořídit si běžecký pás domů se jednoznačně vyplatí. Jaké jsou jeho nejdůležitější výhody a podle čeho vybrat nejlepší provedení?

V čem spočívají výhody běžeckého pásu

Běžecký pás do bytu představuje praktické řešení, které vám ušetří v první řadě nemálo starostí. Především běh v zimě vyžaduje vybavení v podobě vhodného osvětlení a kvalitního funkčního oblečení. Navíc bychom se na něj měli více soustředit kvůli riziku možného pádu a zranění.

Stejně tak platí, že je lepší ve tmě neběhat sám a vybrat si schůdný terén, což je důležité zejména pro ženy. Pohybovat se za tmy v liduprázdném parku zkrátka není úplně nejbezpečnější. Vlastní běžecký pás podobné problémy odstraní a umožní vám začít se sportem třeba hned a nečekat na pěkné počasí, kdy už vaše motivace může být znatelně slabší. Stejně tak víte, že když už do něj investujete, s prvními mrazy vás na pohyb venku nepřejde chuť.

Oproti cvičení v posilovně šetříte také čas, nemusíte totiž nikam dojíždět. Svůj běžecký pás přitom můžete variabilně využít pro lehkou chůzi, svižný jogging i intenzivní běh. Intenzitu aktivity tak snadno přizpůsobíte tréninkovým cílům, ať se jedná o rehabilitaci nebo náročnější trénink. Venku tolik variability nezískáte, v chladu jsou lepší hlavně delší běhy v pomalejším tempu.

Běh jako takový přitom nabízí celou řadu zdravotních benefitů. Běhání posiluje kardiovaskulární soustavu a má příznivý vliv na imunitní systém. Zatížení kostí také přispívá ke zhoustnutí kostní tkáně. K dalším výhodám patří posílení svalstva, zpevnění postavy a také zhubnutí. Což platí i pro pohyb na pásu, jehož intenzita je s pohybem v terénu srovnatelná.

Podle čeho vybrat nejvhodnější běžecký pás

Domácí běžecké pásy by měly splnit dvě základní podmínky: Musejí být adekvátně tiché a také kompaktní. O snížení hlučnosti se především stará kvalitní odpružení. U nejlepších modelů najdete odpružení celého rámu. Jedná se ale o vyšší cenovou kategorii.


Kompaktní provedení bývá u současných běžeckých pásů už samozřejmostí. Běžecká plocha se u těchto trenažérů běžně dá sklopit do vertikální pozice. Díky tomu doma ušetříte výrazné množství místa a pás se vejde i do panelákového bytu.

K dalším důležitým parametrům pak patří:

  • výkon motoru
  • maximální rychlost
  • rozměry běžecké plochy
  • celková nosnost

Výkon motoru

Plánujete-li na pásu opravdu běhat, nikoli pouze chodit, určitě volte motorovou verzi. Hodnoty výkonu se stanovují v jednotkách HP (horse power) neboli koňská síla. U běžně dostupných modelů se setkáte s rozmezím 1 až 6 HP. Pro ryze rekreační užití by se výkon motoru měl pohybovat v rozmezí 2 až 3 HP, pro pravidelné tréninky pak 4 až 5 HP.

Maximální rychlost

Maximální rychlost pásu souvisí s jeho výkonem. Platí, že čím je motor výkonnější, tím vyšší rychlosti docílíte. Běžně tak může rychlost dosahovat zhruba 15 až 25 km/hod.

Rozměry běžecké plochy

Rozměry běžecké plochy rozhodují o tom, jak bude běh pohodlný, ale i bezpečný. Běžecká plocha by tak měla být zaprvé adekvátně široká. Dnes dostupné modely mají plochu širokou 30 až 60 cm.


Pro pravidelný běh je vhodná šíře cca 48 cm. Délka se pohybuje v rozmezí 100 až 160 cm. Pro účely pravidelného užívání běžcem by tak její rozměr měl činit cca být 130 cm. Oba tyto aspekty jsou ovlivněny tělesnou výškou cvičícího, vyšší osoba má jednoduše delší krok.

Celková nosnost

Běžně se setkáte s běžeckými pásy s nosností 80 až 180 kg. Obecně by se hodnota tohoto parametru měla pohybovat na úrovni o 20 až 30 % vyšší, než je hmotnost nejtěžšího člověka, který jej bude používat.

Velký výběr běžeckých pásů značky Lifefit najdete přímo na stránkách výrobce – Nejsport.cz. K dispozici jsou modely pro začátečníky, pokročilé i do menších prostor.

Publikováno: 15. 12. 2024

Kategorie: Sport