Jídlo

6 důvodů, proč si pěstovat vlastní zeleninu

Máte k dispozici zahradu a přemýšlíte nad tím, zda vyhradit kousek volného místa na pěstování vlastní zeleniny? Dali jsme pro vás dohromady několik tipů, po jejichž přečtení přemýšlet a přejdete k činům. Zajímá vás, proč pěstovat vlastní zeleninu? Vlastní zelenina totiž přináší spoustu výhod!

1.) Vlastní zelenina je zdravá! Opravdu, zelenina v bio kvalitě přímo přetéká vitaminy, bez kterých se zdravě fungující organismus neobejde. Jedině díky zelenině, kterou si sami vypěstujete, budete mít stoprocentně pod kontrolou to, co sníte. Množství vitamínů v zelenině z vaší produkce je s těmi ze supermarketů nesrovnatelné. Pochybnosti o původu a délce skladování se nekonají. K vaší psychické i fyzické pohodě přispěje i samotný pobyt na zahrádce.

2.) Výjimečná chuť – vlastnoručně vypěstovaná zelenina chutná mnohem lépe než ta, kterou koupíte v supermarketu. Udělejte radost svým chuťovým buňkám a už nikdy se nestane, že budete brát zeleninu jako povinnou přílohu k jídlu.

3.) Bez chemie – zanevřeli jste na zeleninu kvůli chemikáliím, pesticidům, herbicidům a fungicidům? Do té vaší je přidávat nemusíte! Mimo jiné přispějete i k ochraně přírody. Zmíněné látky pro ni nejsou dvakrát prospěšné… Organický odpad opět využijete ve formě kompostu k zahraničení aneb to, co vyprodukujete, se opět vrátí zpět do půdy.

4.) Časová úspora – jistě, pěstování vám sice nějaký čas zabere, ale to přece bereme jako formu relaxace. Jakmile potraviny dozrají, budete je mít vždy po ruce a nebudete muset vážit cestu do supermarketu.

5.) Návrat do přírody – vlastní zeleninu můžete pěstovat i na balkónu (byť v omezených podmínkách). A mít kus zeleně uprostřed betonové šedi je v dnešní době k nezaplacení. Kontakt s přírodou přispívá k odbourávání stresu a podle vědců upevňuje zdraví.

6.) Ušetříte spoustu peněz! I to je samozřejmě pádný argument, proč si pěstovat vlastní zeleninu. Sazeničky, semena a osiva nejsou drahé a můžete si vypěstovat v bio kvalitě takřka libovolnou odrůdu. Navíc se můžete dohodnout se svými známými na barterový obchod. Své přebytky vyměníte za ty jejich.

Tak na co ještě čekáte? Online prodej semen a osiv najdete na www.dobrasemena.cz. Společnost Microterm Color s.r.o., která e-shop provozuje, funguje téměř dvacet let a nabízí opravdu pestré spektrum tradiční i méně tradiční zeleniny. Stačí si vybrat, zasadit, s láskou pečovat a pochutnat si!