Hluboký sníh a kluzký led. Nic, s čím by si neporadily sněhové řetězy.

Hluboký sníh a kluzký led. Nic, s čím by si neporadily sněhové řetězy.

Do povinného přezutí letních pneumatik na zimní zbývá jen několik dní. Zimní obutí je povinné pro všechny řidiče bez výjimky a pokud jste doposud váhali, měli byste rychle upalovat do nejbližšího pneuservisu. Zimním pneumatikám se však dnes věnovat nebudeme a zaměříme se na prvek, který sice není povinný, ale v určitých místech vymezených příkazovou značkou se jeho použití nevyhneme. A ani bychom neměli – bez sněhových řetězů se zkrátka v horských oblastech neobejdete. Nemáte-li s nimi žádné zkušenosti, pak se vám jistě bude hodit několik praktických tipů. Prozradíme vám, jak sněhové řetězy nasadit, jaký rozdíl je mezi kovovými a látkovými řetězy a na závěr přidáme doporučení. Sněhové řetězy nachází využití právě tehdy, když není v silách pneumatik přenést sílu na vozovku. Pomáhají nám překonat hluboký sníh a zledovatělou plochu, ale je třeba mít na paměti, že jsou konstruovány do maximální rychlosti kolem 50 – 60 km/h. Při jízdě na nezasněžené vozovce se rychle opotřebují a výrazně zhoršují jízdní vlastnosti vozidla. Mimo jiné způsobují i nadměrnou spotřebu paliva. Nasazujte je proto pouze tehdy, je-li to skutečně nezbytné.

Nasazujeme sněhové řetězy

Sněhové řetězy vždy nasazujeme na hnací nápravu, nebo ideálně na obě nápravy. Poté, co řetěz vyjmete z pouzdra a srovnáte ho, prostrčte ho za kolem po zemi takovým způsobem, aby byl váleček na konci obvodového lanka pravé straně pneumatiky. Dbejte přitom na správné natočení řetězu. Po protažení lanka spojte oba jeho konce válečkovým ukončením a následně spojte volné oko bočního řetězu s háčkem. Volný konec řetězu poté protáhněte řetězovou napínací spojkou a zatáhněte za něj. Jedno z oček by mělo zapadnout do výřezu na spojce a řetěz by neměl povolit. Volný konec řetězu následně protáhněte plastovými háčky. Pogumovanou koncovku co nejvíce napněte a zaklesněte ji do některého z oček. Dílo dokonáno jest. Zda se vám sněhové řetězy podařilo nasadit pořádně, zjistíte po ujetí cca 50 m. Bude-li se vám zdát, že jsou příliš volné, dotáhněte je. Při demontáži postupujte naprosto stejným způsobem (obráceně). Mějte na paměti, že některé typy řetězů mohou mít mírně odlišnou konstrukci. V takovém případě se řiďte návodem, který je součástí balení.

Jsou lepší kovové, nebo látkové řetězy?

Možná jste zaznamenali, že se již několik let na trhu objevují také látkové varianty. Látkové sněhové řetězy mají obrovskou výhodu, která tkví ve velmi jednoduchém nasazení. V podstatě jde o jakési návleky, do něž oblečete pneumatiky za několik málo minut. Navíc jsou lehké a nehlučné a hluboký sníh jim nedělá žádný problém. Potíže však nastávají na zledovatělých plochách, v rámci kterých jsou látkové řetězy nepoužitelné. Vydáte-li se s nimi na nezasněženou plochu, můžete se s nimi po ujetí několika málo kilometrů rozloučit. Pro koho jsou tedy vhodné? Pro řidiče, kteří chtějí být připraveni na to, že by je jejich zimní obutí mohlo zradit. Pro ty, kteří mají namířeno do oblastí s extrémnějšími podmínkami, jsou samozřejmě vhodnější kovové řetězy. Při výběru sněhových řetězů pamatujte na to, že není řetěz jako řetěz. Podobně jako pneumatiky, i jednotlivé modely řetězů mají svá specifika a musíte je vybírat s ohledem na velikost pneumatiky. Chcete-li, aby vás řetěz nezradil, vsaďte na prověřené sněhové řetězy Pewag. Ty se v nezávislých testech umisťují na předních příčkách a můžete se na ně vždy spolehnout. Výrobce si zakládá na vysoce kvalitních materiálech a inovacích, které jízdu po zasněženém nebo zledovatělém povrchu usnadňují.