Jak vybrat letní pneumatiky a kdy je vhodná doba na přezutí?

Jak vybrat letní pneumatiky a kdy je vhodná doba na přezutí?

Při pohledu z okna je zjevné, že brzdy bude vhodná doba na přezutí zimních pneu na letní. Ale kdy přesně a jak vybrat ten správný model? Patříte-li k méně zkušeným řidičům, řiďte se tímto manuálem. Dali jsme pro vás dohromady nejdůležitější informace, které vám budou při přezouvání pneumatik k užitku.

Kdy přezout zimní pneumatiky na letní?

Dobrá zpráva je, že legislativa řidiče do ničeho nenutí. Žádný zákon nestanovuje pevné datum, od kterého by měla vozidla jezdit na letních pneumatikách. Na druhou stranu musíte zapojit selský rozum a bedlivě sledovat venkovní teploty. Jakmile se ustálí na průměrných 7 °C, neváhejte a svého plechového mazlíčka přezujte. Směs, ze které se vyrábí letní pneu, v nižších teplotách tuhne a ztrácí své vlastnosti. To samé platí také o zimní směsi, která není vhodná pro jízdu v létě. Na pořízení nových letních pneumatik je vhodná doba, když u stávajícího obutí naměříte hloubku dezénu nižší než 1,6 mm.

Na co se zaměřit při výběru letních pneumatik?

Současná nabídka letních pneumatik čítá nepřeberné množství modelů od více než 20 světových výrobců. Jednotlivé pneumatiky jsou určeny pro různé kategorie vozidel a liší se vlastnostmi, kvalitou a v neposlední řadě cenou. Rozeznat dobrou pneu od špatné tak může být oříšek. Přesto nemusíte mít strach, že vyberete špatný rozměr. Stačí se chopit technického průkazu a orientovat se dle uvedených rozměrů. V dokladech najdete šířku pneumatik v milimetrech a průměr ráfku v palcích. Letní pneumatiky - Alfa Romeo

Třídy pneumatik

Pneumatiky se dělí do tří základních tříd. Sortiment ekonomické třídy je vhodný pro řidiče, kteří nevyžadují vysoký výkon, jezdí spíše defenzivně a preferují nízkou cenu. Střední třída nabízí mnohem lepší vlastnosti a uspokojí každého, kdo očekává střední úroveň výkonu. A pro náročné majitele luxusních a silných vozidel jsou určeny prémiové pneumatiky. Vy se při výběru letních pneumatik řiďte výkonem motoru (silnější automobily vyžadují odpovídající obutí), stylu jízdy (klidná vs dynamická jízda), ujeté vzdálenosti a prostředí, ve kterém se nejčastěji pohybujete. Chcete-li mít jistotu, že při výběru letních pneu nešlápnete vedle, řiďte se výsledky testů nezávislých komisař ze sdružení ADAC.

Praktické tipy:

Velmi dobrého hodnocení se dočkala pneu Hankook Ventus Prime3 K125. Navzdory přijatelné ceně jde o vysoce odolné gumy, které garantují perfektní ovládání na mokrém i suchém povrchu. K dalším přednostem patří odolnost vůči aquaplaningu a relativně nízká hlučnost (71 dB). Pokud vám jde především o nízkou cenu, ale zároveň nechcete svěřit bezpečnost do rukou neznámé značky čínského původu, vsaďte na model Sava Intensa HP. Letní pneu mají výkonný záběr, dobrou ovladatelnost při zatáčení, nízký valivý odpor a krátkou brzdnou dráhu na mokrém povrchu. Jsou dostupné v širokém spektru rozměrů a jejich předností je také dlouhá životnost.

Publikováno: 03. 03. 2017

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: jak vybrat letní pneu | kdy přezout na letní pneu