5 mýtů z oblasti výživy, kterým byste už dávno neměli věřit

5 mýtů z oblasti výživy, kterým byste už dávno neměli věřit

Výživa je téma, které řešíme každý den. Ať už vyhledáváme informace jak získat lepší postavu nebo jak zlepšit své trávení, výživa je alfou a omegou takových snažení. Internet se ale hemží velkým počtem mýtů, které se nebezpečně šíří a my věříme nepodloženým faktům. O jaké mýty tedy jde?

Jarní detox pomocí ovocných a zeleninových šťáv

S příchodem prvních jarních paprsků se internet i stránky časopisů zaplní recepty na ten nejlepší detox. I když očista těla pomocí ovocných a zeleninových šťáv zní jednoduše skvěle, naše tělo tak bohužel nefunguje. Detoxikuje totiž samo, a to pomocí ledvin, jater a plic. Popíjení takových nápojů nám ale může snížit kalorický příjem, proto očekávejte lehký úbytek na váze.

Snídaně je základ dne

I když máme naučeno od rodičů, že bez snídaně není dobré odcházet z domu, nemusí to tak nutně být. Pokud pro vás jídlo po ránu není to pravé ořechové a doplníte svůj kalorický příjem během dne tak, aby vaše tělo nestrádalo, je vše v pořádku a snídaně není v takovém případě potřeba.

Žádné kalorie po osmé večer

Můžeme vás uklidnit, kalorie nemají hodinky a ani vyšší hodnoty v případě, že je jíte po osmé večerní. Můžete se tedy vesele pustit do vyvážené večeře i tehdy, když přijdete pozdě domů. Pokud ale toužíte po sladkostech či fast foodu, zbystřete. Vaše tělo je zřejmě unavené a chce doplnit co nejvíce kalorií v co nejrychlejším čase. Pokuste se odolat a v případě únavy se raději pořádně vyspat.

Vysoké procento tuku v těle = žádný příjem tuků ve stravě

I když je vysoké procento tuku v těle na obtíž a je nutné s tím něco udělat pro správné fungování našeho organismu, neznamená to, že nemáte ve své stravě přijmout žádný tuk. Tuky ze skupiny omega 3 jsou pro nás dokonce velmi důležité, zejména pro redukci hmotnosti či budování svalů.

Čerstvé ovoce je zdravější a výživnější než to mražené

I když se to na pultech supermarketů může jevit jinak, mražené ovoce či zelenina mají stejné výživové hodnoty, jako jejich čerstvá varianta. Například oblíbené čerstvé jahody mají stejné množství vitamínu C, jako jejich mražená verze. Vitamíny a minerály si tedy můžete hojně dopřávat z obou těchto zdrojů.

Internet se hemží mnoha podobnými mýty, proto vyhledávejte informace v relevantních článcích, které jsou podložené kvalitními zdroji.

Publikováno: 30. 04. 2022

Kategorie: Strava

Autor: Adam