5 věcí, které musí udělat každý nový majitel nemovitosti

Pořízení nové nemovitosti je pro každého obrovský krok v životě. Je to finančně náročná záležitost, a proto se musíte ujistit, že uděláte všechno správně. V opačném případě vás čekají velké nepříjemnosti s mnoha institucemi, protože koupi pozemku, domu nebo bytu provází hodně papírování.

Není to příjemné, ale těchto 5 věcí musíte mít na mysli:

- energie,

- daně (zaplacení a přihlášení),

- pojištění,

- sdružení vlastníků jednotky.

1) Přepis energií

Připravte si aktuální stav elektroměru, vodoměru a případně plynoměru. To bude podklad pro přepis všech energií na nového majitele. Energie samozřejmě platit musíte a při zanedbání této povinnosti budete mít hodně nepříjemností.

2) Zaplacení daně z nemovitosti

Daň z nabytí nemovitosti se platila pouze do roku 2020. Od té doby je tato 4% daň zrušená, takže se zatím při koupi nemovitosti o tuto záležitost nemusíte starat. Pro prodejce je to jiné, protože ten musí zaplatit 15 % daně ze zisku.

3) Přihlášení k dani

Jinou věcí je přihlášení k dani. To jako nový majitel udělat musíte. Podejte na finanční úřad formulář s přihlášením k dani z nemovitosti. Přihlásit se musíte do konce ledna roku následujícího po koupi. A provést to musíte v místě trvalého bydliště.

4) Pojištění

Tohle není povinné, ale rozhodně byste to udělat měli. Pojištění nemovitosti je základní pojistkou, kterou si musíte sjednat. A ještě lepší bude, když k tomu přidáte také pojištění domácnosti nebo jednotlivých movitých věcí. Tak budete mít jistotu, že jste chránění pro případ vykradení nebo přírodní katastrofy.


5) Začlenění do sdružení vlastníků

Pokud jste koupili byt v bytovém nebo panelovém domě, automaticky patříte do SVJ. Po koupi musíte sdružení seznámit s přepisem bytu, energií a požádat o vyúčtování poplatků. Budete totiž muset každý měsíc platit poplatek do fondu oprav. A samozřejmě také chodit na pravidelné schůze všech majitelů z domu.

Publikováno: 27. 07. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Lenka Mrázková