Proč je chytrý tablet iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Zdraví

Alergie na roztoče: Jak se projevuje a jak se jí zbavíte?

Víte o tom, že bytové textilie ve vaší domácnosti obývají hrůzostrašně vyhlížející živočichové? Najdete je i na jiných místech a zdaleka nejvíce v posteli. Pro zdravý lidský organismus roztoči nepředstavují žádné ohrožení, ovšem alergikům mohou pořádně pokazit usínání i vstávání. Kontakt s alergeny způsobuje nepříjemné stavy srovnatelné s projevy těžké infekce.

Alergií na roztoče je postiženo zejména dýchací ústrojí. Potíž je v tom, že zatímco lidé alergičtí na pyl trpí pouze na jaře, alergie na roztoče trvá po celý rok. Nejintenzivněji pak na začátku a konci topné sezóny, protože v těchto obdobích dochází k intenzivnímu víření prachu.

Jak poznáte, že jste také alergičtí na roztoče?

K typickým příznakům alergie na roztoče patří alergické reakce bezprostředně po probuzení. Je to logické – právě v posteli se totiž roztočů nachází zdaleka nejvíce. Dobře se jim daří v prostředí o teplotě v rozmezí 22 – 26 °C a vlhkostí vzduchu mezi 60 – 80 %. Mají rádi tmu, ale zabíjí je sluneční svit a extrémní teploty.

Nejčastějšími projevy jsou záchvaty kašle, kýchání, slzení očí, ucpaný nos a vodnatá rýma. Většinou se dostaví i svědění celého těla a ekzém. A protože se roztočové alergeny nachází i v prachových částicích, víří se po celé domácnosti.

Za zmínku však stojí také další nežádoucí projevy alergie na roztoče – u dítěte může dojít ke zhoršení schopnosti se soustředit a celkové únavě.

Jak počet roztočů výrazně snížíte?

Projevy alergie na roztoče již znáte a teď jen vyřešit, jaj nezvané hosty z domácnosti vypudit. Nejde o nijak složitý proces, nicméně se připravte na to, že budete muset pravidelně (a často) prát bytový textil. A pokud je to možném nepotřebný textil odstraňte. Doma si nechte pouze to, bez čeho se opravdu neobejdete.

Líhní roztočů je vaše lůžko, a proto byste si měli pořídit speciální matrace určené pro alergiky. Dobrou volbou jsou i „antiroztočové“ přikrývky, polštáře a lůžkoviny.

Zároveň dbejte na zachování optimální vlhkosti vzduchu. Maximálně by se měla pohybovat kolem 50 %.

Jak alergii na roztoče léčit?

Pokud léčbu alergie podceníte, riskujete, že se váš zdravotní stav zhorší a přejde v alergické astma. V prvé řadě byste měli zajít k lékaři (alergologovi) a domluvit se s ním na vhodné léčbě. Poskytne vám další doporučení a rady, kterými projevy alergie zmírníte a v lepším případě zcela eliminujete. Stoprocentně se však nevyhnete odstranění roztočů z vaší domácnosti.

Jak na roztoče? Vašim velkým pomocníkem se jistě stane kvalitní vysavač. Ideálně s certifikací pro alergiky ECARF, kterou má například model Philips Performer. Dle výrobce dokáže zadržet až 99,9 % částic. V rámci každodenního úklidu oceníte tyčový vysavač a pří důkladnějším ten klasický.

A co se týče optimální vlhkosti vzduchu, tu vám zajistí čistička a zvhlčovač vzduchu (opět s certifikací ECARF). Zařízení značky Philips je inteligentní a automaticky reaguje na jakékoliv změny prostředí.

1 komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.