Aquaholismus – už jste o něm slyšeli? A nehrozí i vám?

Aquaholismus – už jste o něm slyšeli? A nehrozí i vám?

Pitný režim se stal v poslední době v podstatě takovým zaklínadlem. Jeho dodržování nám má pomoci ke kráse, ke zdraví, ke štíhlejší postavě, k lepší psychické pohodě. U mnohých to dokonce došlo tak daleko, že bez lahve s vodou ani nevychází z domu. A bohužel existují i tací, kteří se na této životadárné tekutině stali závislými. Co je to vlastně aquaholismus a nehrozí i vám?

Nebezpečná závislost

Aquaholismus by se dal charakterizovat jako chorobná závislost na vodě. „Postižený“ člověk pije příliš velké množství tekutin, protože věří, že díky neustálému popíjení bude krásnější, zdravější, v lepší kondici. S tímto fenoménem, ke kterému jsou náchylnější hlavně ženy, se setkáváme zhruba posledních dvacet let, kdy se z pitného režimu stala doslova módní záležitost. Vypít však denně pět a více litrů je cestou do pekla, nadměrně tím zatěžujete ledviny, srdečně-cévní systém, připravujete se o cenné minerály a koledujete si o řadu velmi vážných zdravotních problémů. V krajním případě dokonce může dojít až k rozvrácení vnitřního prostředí a k otravě vodou.

Kdy zbystřit

Lidské tělo je dostatečně chytré na to, aby vás na nadměrné množství vody v organismu upozornilo. Máte-li světlou až průhlednou moč, pak to znamená, že to s pitím vody přeháníte. Moč zdravého člověka by totiž měla být nažloutlá. Mezi další varovné signály pak patří časté bolesti hlavy, nevolnost, zvracení či zvýšený krevní tlak. Nadměrným pitím zatěžujete i ledviny, které musí pracovat přesčas, což se projevuje zvýšenou únavou a vyčerpaností. O tom, že chodíte častěji na záchod nejen ve dne, ale i v noci, ani nemluvě. Zpozorovat na sobě můžete i otoky končetin nebo rtů, které značí, že krevním oběhem putuje velké množství vody.

Zlatá střední cesta

Stejně jako ve všem i v případě pitného režimu platí, že všeho moc škodí. Nepodléhejte proto žádným módním trendům, „odpíchněte“ se od toho, že zdravý dospělý člověk by měl přijmout řádově kolem tří litrů tekutin za den. Základ by měla tvořit obyčejná pitná voda z kohoutku. Abyste měli její kvalitu pod kontrolou, pořiďte si filtry na vodu. Vybírejte ty, které fungují na principu ultrafiltrace, protože zachytí kromě bakterií a virů i makromolekuly a koloidy, ale zároveň propustí cenné minerály. Přirozené minerální složení vody tak díky těmto vodním filtrům zůstává zachováno. Můžete si tak být jisti, že svému tělu dáváte to nejlepší.

Publikováno: 21. 10. 2019

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam