Artrózu je možné léčit kmenovými buňkami

Artrózu je možné léčit kmenovými buňkami

O druhých zubech se říká, že máme jenom jedny, a proto bychom se o ně měli řádně starat. O kloubech to platí zrovna tak. Většina populace však na péči vůbec nedbá a často neřeší ani počáteční příznaky osteoartrózy. Ta přitom postihuje až 80 procent lidí ve věku kolem padesáti let a 90 procent lidí nad sedmdesát. Rizikovou skupinou jsou lidé s nadváhou a obezitou, k dalším klíčovým faktorům patří genetika a pohlaví (ženy trpí na osteoartrózu kloubů kolen a rukou častěji). Důvodem však může být také úraz – zejména kolena při sportu či nadměrné přetěžování. Artróza kloubů se nejčastěji projevuje bolestí, která se objevuje při pohybu nebo bezprostředně po námaze. Jakmile nemoc postoupí do další fáze, bolest se dostavuje i ve chvílích klidu, případně v noci, kdy znemožňuje spánek. K dalším typickým projevům patří ztuhlost, omezená funkčnost a rozsah pohybu, nestabilita a otoky. Jednou z možností, jak klouby efektivně léčit, je aplikace koncentrátu buněk SVF přímo do oblasti postiženého místa. Získává se z odsáté tukové tkáně.

Co je to kmenová buňka?

Kmenová buňka je nediferencované buňka, která se může změnit ve specializovanou buňku (je tzv. pluripotentní), tedy i v buňku středního zárodečného listu (mezodermu), jež je základem pro chrupavku. Dle místa původu se dělí na embryonální, z pupečníkové krve a z dospělých tkání (periferní krev, kostní dřeň a tuková tkáň).

Jak léčba kmenovými buňkami probíhá?

Léčba artrózy kmenovými buňkami probíhá formou odběru vlastní krve, její modifikace a následné aplikace přímo do nemocného kloubu. Léčba kloubů probíhá ambulantně a není nutné aplikovat anestetika. Zákrok není pro pacienta bolestivější než běžný obstřik kloubů. Pokud vás téma kmenové buňky artróza zajímá, přečtěte si o problematice více na www.lecba-kloubu.eu.

Publikováno: 13. 06. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam