Astigmatismus - brýle, kontaktní čočky nebo operace?

Astigmatismus - brýle, kontaktní čočky nebo operace?

Astigmatismus je stav, kdy oko, zejména rohovka neboli průhledná přední část oka, není perfektně kulatá. Jaké jsou příznaky tohoto stavu a kdy je lepší zvolit brýle, kontaktní čočky nebo podstoupit operaci?

V ideálním případě má oko tvar dokonale kulaté koule. Světlo do oka přichází rovnoměrně a rovnoměrně se také láme, což oku umožňuje jasný ostrý výhled. Pokud však rohovka má spíš tvar fotbalového míče, tedy není asymetrická, světlo se v oku láme víc v jednom směru než v druhém. To znamená, že oko zaostřuje jen část objektu před sebou a věci v určité vzdálenosti od oka vypadají zvlněně a rozmazaně.

Pravidelný a nepravidelný astigmatismus

Při pravidelném stavu lze najít dvě ohniska a k nim dvě příslušné osy zakřivení, které jsou na sebe kolmé. Pravidelný astigmatismus lze řešit brýlemi, čočkami nebo operací. V pravidelném astigmatismu se ještě rozlišuje přímý a nepřímý typ, kdy při přímém má rohovka větší mohutnost ve svislém řezu a naopak v nepřímém typu v řezu vodorovném.

Nepravidelný astigmatismus znamená, že různé oblasti rohovky mají velmi odlišnou refrakční schopnost. Nelze jej řešit brýlemi, ale pouze tvrdými kontaktními čočkami, chirurgickým zákrokem, při kterém může být rohovka transplantována nebo laserovým vyšetřením.

Příznaky

Tento stav se často vyskytuje společně s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Tyto tři stavy se nazývají refrakční vady, protože se týkají toho, jak oči lámou světlo. Příznaky astigmatismu jsou zcela jasné. Rozmazané/zkreslené vidění, únava očí, časté bolesti hlavy a potíže s viděním za tmy.

Většina lidí se s astigmatismem narodí. Získat se může také po poranění rohovky, zánětu očí nebo po operaci. Astigmatismus se naopak neobjevuje čtením při nízkém světle nebo sezením blízko před televizí. Neexistuje ale žádný recept, jak astigmatismu zabránit.

Astigmatismus u dětí

Mnoho dětí se s astigmatismem narodí a v mnoha případech vymizí ještě před jejich prvními narozeninami. Dítě s neléčenou vadou zraku však může mít problémy ve škole, a to následně může vést k nesprávné diagnóze poruchy učení. Protože děti nedokážou sami poznat, že mají problém se zrakem, je potřeba je brát na pravidelné oční prohlídky, a to přibližně od 6 měsíců věku.

Jak se vypořádat s astigmatismem?

Brýle nebo kontaktní čočky mohou korigovat téměř všechny případy astigmatismu. Pokud však máte jen mírný astigmatismus a žádné jiné problémy se zrakem, nemusíte brýle ani čočky potřebovat. V každém případě je ale nutné navštívit očního lékaře, který rozhodne o dalším postupu léčby.

Jestliže trpíte nepravidelným astigmatismem, budete potřebovat torické kontaktní čočky. Tyto čočky jsou speciálně vyvinuté pro tuto vadu a uvidíte s nimi lépe než s klasickými čočkami sférickými. K bezpečnému a hygienickému nasazení čoček je vhodné použít aplikátor kontaktních čoček. Používáním aplikátoru se snižuje nečistota, která se může na čočky nanést a je vhodný pro nasazení jak měkkých, tak tvrdých kontaktních čoček. Aplikátor by se měl měnit zhruba po půlročním užívání.