CAD programy a extrakce dat do Excelu

CAD programy a extrakce dat do Excelu

CAD programy na technické kreslení vám pomohou při tvorbě odborné dokumentace. Co ale v případě, když potřebujete také zvlášť data pro další zpracování? Případně byste chtěli mít extra základní body a informace k prezentace na meeting?

(Extrakcia dat do Excelu – jak na to?

Řešením je vytvořit tabulkový výpis objektů z vašich návrhů. Požadované údaje potom uložte do tabulky Excel. Tu mohou poté využít jako podklad vaši kolegové nebo další lidé, pracující na projektu.

Propojte vaše návrhy v CAD programu s tabulkami EXCEL pomocí funkce AutoXlsTable pro výpočty kusů, ploch a délek. Asociativita zajistí automatickou aktualizaci tabulky, pokud budete cokoliv měnit v technickém výkrese.

Kdy postačí Excel a kdy už ne?

Excel umí i sám o sobě poslouží na zakreslení základů, jako jsou například půdorys, příčky, otvor pro dveře a okna, či rozmístění nábytku. Stačí, když si pohrajete s orámováním, rozměry, čarami, tloušťkou, barvou.

Musíte ale počítat s tím, že takový návrh nebude úplně přesný a postačí pro domácí použití. Pro větší stavby, výměry či obecné projekty už budete potřebovat profesionálnější zázemí.

Pokud chcete odbornou technickou dokumentaci, obstarejte si licenci na CAD programy, mezi kterými najdete 2D i 3D verze, něco pro strojaře i architekty.

CAD jako alternativa za AutoCAD

Na CAD program na technické kreslení si zvyknete opravdu velmi rychle. Důvod? Je vyvíjený tak, aby se co nejvíce podobal klasickému (GstarCAD Standard) nebo velkému AutoCAD (GstarCAD Professional). Proto se nemusíte bát, že by jste si museli dlouho zvykat a přeškolovat se. Kromě toho se dají z tohoto programu přenést do nového CADu nastavení a uživatelské soubory (typy čar, šrafy, fondy, kótovací styly, šablony DWT).

Publikováno: 27. 01. 2021

Kategorie: Technika

Autor: Adam