Proč je chytrý tablet iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Auto-moto

Češi jeví enormní zájem o ojeté diesely z Německa

Českému vozovému parku, nechvalně známému pro obrovské množství přestárlých automobilů, svítá na trochu lepší časy. Díky německé legislativě, respektive omezování jízdy dieselů ve městech, se Němci hromadně zbavují starších modelů. Vděčnými kupci jsou Češi, což potvrzuje statistika ze začátku letošního roku.

6 z 10 dovezených automobilů pochází z Německa

Z průzkumů vyplynulo, že přes 60 % ojetých vozů pochází právě od našich západních sousedů a více než polovinu tvoří právě modely s dieselovými motory. Podle ministerstva dopravy je to v pořádku, zákonodárci žádná protiopatření nechystají. Starší vozy z Německa jsou obecně mnohem menším zlem než auta, kterými se u nás běžně jezdí.

Šéf Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů ČR (APPAA) Petr Přikryl uvedl, že si do Německa pro auta nejezdí jen zájemci z řad soukromých kupců, ale i mnohé pražské autobazary. Naftové vozy nemají na západě jednoduchou pozici již od kazy Dieselgate, po níž následovaly mnohá omezení. V automobilu neplnící normu Euro 5 se nepodíváte například do Stuttgartu, Frankfurtu, Kolína, Bonnu, Mohuče, Cách, Darmstadtu či Berlína. V případě některých měst se omezení týkají jen určitých lokalit, ale předpokládá se, že v budoucnu budou zóny větší a pravidla ještě o něco přísnější.

Německo přitom není jedinou zemí, kde se zákonodárci snaží zlepšit kvalitu ovzduší omezením vjezdu naftových automobilů. Nízkoemisní zóny se zavádí také v Rakousku, Francii, Itálii a dalších státech.

Čeští zákonodárci to s (zatím) emisemi nehrozí

U nás se v dohledné době se zavedením nízkoemisních zón příliš nepočítá a zájemci o starší diesel mohou bez obav navštívit autobazar ojetých aut, kde téměř jistě najdou kousek ve velmi dobrém stavu. Důsledný výběr autobazaru je ovšem naprosto zásadní – podvodní prodejci čile stáčejí tachometry a snaží se zákazníkům vnutit vozy na prahu životnosti. Potenciálním problémům se přitom dá snadno vyhnout ještě před hledáním konkrétního vozu – důvěřujte prověřeným prodejcům sdruženým v APPAA.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.