Těhotenství v kostce: co čekat v průběhu jednotlivých týdnů, jak se stravovat a na co se připravit?

Lásku dvou lidí potvrdí jednoho dne dvě čárky na těhotenském testu. Nový začátek je plný radostných emocí i obav. Není se čemu divit, těhotenství a posléze narození dítěte je závazek na celý život, který nelze brát na lehkou váhu. Samotný test ještě neznamená jistotu, proto je potřeba navštívit lékaře, který ještě musí těhotenství potvrdit. Ani poté není vyhráno, protože první trimestr nepřekoná dvě z deseti těhotenství. Co na těhotnou v průběhu devítiměsíčního závodu čeká a na co se může připravit?

Zázrak jménem těhotenství

Už jen to, že se objeví dvě čárky na těhotenském testu, je malý zázrak. O mnoho větší je, když se po čtyřiceti týdnech narodí zdravé miminko. V náročném období čeká na ženu mnoho nástrah a výzev, které musí překonat, naštěstí existuje online rádce, na kterého se může vždy obrátit. Zásadní je zůstat v klidu a nepřipouštět si přemíru stresu k tělu, protože psychická pohoda je klíčem k úspěšnému překonání všech zdravotních potíží, kterých není v těhotenství málo.

Co se děje v břiše?

Těhotenství zjistí většina žen poté, co se nedostaví pravidelná menstruace. Následuje zmiňovaný test a návštěva lékaře, který potvrdí těhotenství. Od té chvíle nastává koloběh pravidelných návštěv poradny, různých vyšetření a odběrů krve. To, co se děje v samotném břiše se pak může těhotná dozvědět na webových stránkách, kde se v rámci jednotlivých týdnů popisuje vývoj embrya a následně plodu. Nechybí videa nebo obrázky a animace pro znázornění vývinu, což jistě každá gravidní žena ocení.


Změna životního stylu

„Jsem těhotná.“ Věta, která zcela změní život. Už od samého začátku se ale musí změnit také životní návyky samotné ženy. Nezbytné je přestat kouřit nebo užívat drogy, je vhodné navštívit svého ošetřujícího lékaře a prodiskutovat s ním vhodnost braní předepsaných léků.

Změnit se musí též životospráva, nezbytné je vyřazení alkoholu nebo některých jídel, jako jsou potraviny s obsahem chininu, mořské plody s vysokým obsahem rtuti, nezpracované nebo zrající výrobky, případně syrové maso a některé bylinky. Nutností je upravení spánkového režimu a dostatek pohybových aktivit, aby nedocházelo k nadměrnému růstu hmotnosti.

Publikováno: 05. 07. 2023

Kategorie: Děti

Autor: Lenka Mrázková