Pojištění

Cestování bez cestovního pojištění je zbytečný hazard

Chystáte se na dovolenou nebo pracovní cestu do zahraničí? V tom případě nezapomeňte na cestovní pojištění, které sice případné škodní události nezabrání, ale pomůže vám s kompenzací následků. Jde o formu nepovinného pojištění, jehož podstata tkví v pojistném plnění nákladů spojených s léčebnými výlohami v případě nemoci nebo úrazu. Ve výčtu základních pojistných událostí, na které se pojištění vztahuje, však většinou bývají uvedeny také škody způsobené třetí osobě, repatriace nebo odcizení a ztráty zavazadel.

Jak dlouho cestovní pojištění platí a na co se vztahuje?

Cestovní pojištění lze sjednat na takřka libovolně dlouhé období a to zpravidla na jeden den až jeden rok. Budete-li v zahraničí pobývat déle, vyplatí se vám odhlášení tuzemského zdravotního pojištění – ušetříte za pojistné, které je jinak povinné. Součástí pojistných balíčků bývá také asistenční služba, která vám pomůže s hledáním zdravotnického zařízení a zajistí pro vás převoz, potřebné medikamenty nebo vyřízení náhradních dokladů.

Jednotlivé pojišťovny si podmínky určují individuálně a zatímco některé hradí výlohy v plné výši, u jiných je plnění limitováno a v případě škody nad jeho rámec musí klient rozdíl uhradit ze svého. Platí, že s výší pojistného krytí stoupá také cena pojištění. Pojistné produkty se také liší mírou rizika a typem cesty. Každý klient je povinen nahlásit pravdivé údaje a pokud ke škodě dojde v rámci události, která není stanovena ve smluvních podmínkách, pojistitel se od plnění distancuje.

Pojištění je nezbytné i v EU

Nezapomeňte se pojistit i v případě cestování v rámci Evropské unie. Jakožto členové sice máte nárok na zdravotní péči ve všech členských státech, ale pouze ve výši ošetření v České republice. Ceny lékařských zákroků však bývají vyšší a rozdíl si budete muset doplatit sami. Evropský zdravotní průkaz nezahrnuje ani repatriaci, pojištění zavazadel a další pojistné události, které řeší právě cestovní pojištění.

Neplaťte za cestovní pojištění více, než doopravdy musíte!

Cena pojistného se může výrazně lišit a chcete-li za cestovní pojištění ušetřit, využijte službu online srovnání, v rámci které lze vyhledat nejvýhodnější pojistku během několika málo minut. Najdete ji na www.online-porovnani-pojisteni.cz.