Chcete začít podnikat? Nezapomeňte na daně

Současný podnikatelský svět je sice lákavou možností, jak vydělat nemalé peníze, ale zároveň může být problémem v tom směru, že je třeba platit daně. A abyste je měli co nejmenší, je třeba je nejenom optimalizovat, ale samozřejmě i mít výdaje. Pojďme se podívat na několik běžných, které vám pomohou snižovat daňový základ.

Platba za vaši kancelář

Máte-li společnost s ručením omezením, nebo jinou formu právnické osoby, je třeba mít jasně specifikované sídlo. Adresa vlastního bytu však v tomto směru není moudré řešení, a tak pokud nepotřebujete skutečný prostor, můžete zkusit virtuální sídlo firmy. Tedy pronájem obchodní adresy, kde je však zajištěno přebírání pošty a další náležitosti. I když ceny nejsou nijak malé, daňový základ vám tato varianta pomůže snížit.

Pořiďte si auto

Vhodnou možností je ale i automobil. Nejenom, že si můžete dát do nákladů jeho pořízení, ale lze si dávat do nákladů také výdaje spojené s tankováním- tedy spotřebou benzinu a nafty. Současný daňový systém umožní i variantu, kdy není nutné vést knihu jízd a přitom si lze proplácet až 5 000 Kč měsíčně.

Jakékoliv nákupy piště na firmu

Do nákladů se dá vložit skutečně cokoliv, pokud to obhájíte u finančního úřadu. Může to být veškerá výpočetní technika, ale i spotřební materiál, jako originální tonery HP. Stejně tak to ale může být vybavení kanceláře, pomůcky k práci, nebo i oblečení – od montérek po oblek. Každou koupi tedy realizujte ideálně jako firemní výdaj. Jedině tak budete daňový základ snižovat opravdu efektivním způsobem. Vždy ale dbejte na to, aby daný výdaj:
  • Odpovídal zaměření vaší firmy
  • Byl skutečně legální
  • Bude obhajitelný u finančního úřadu
Jedině tak se nebudete muset bát toho, že místo úspoře na daních nakonec zaplatíte mnohem více, a to především na nutných pokutách, které vám právě váš správce daně později vyměří.

Publikováno: 04. 03. 2015

Kategorie: Podnikání

Autor: Adam