Na dovolenou k nejbližšímu moři: Baltem vlastním vozem po českých dálnicích

Chcete si letos užít sluníčko, moře a prázdné pláže? Necestujte daleko. Stačí se vydat k Baltu. Dálniční známku si koupíte online.

Užijte si dovolenou trochu jinak

Milujete sluníčko, moře, písek a prázdné pláže? Vydejte se letos k moři na jinou stranu. Nejblíže k nám je Balt. A má nám co nabídnout!

Nejkratší cesta k Baltu má asi 500 km. Když pojedete vlastním vozem, urazíte ji za 5,5 hodiny. Ti, kteří nevyhledávají tropické teploty, si letní dovolenou v Polsku nebo Německu zamilují. Baltská příroda je nádherná. Písčité pláže jsou lemované borovicovými lesy a vyrazit si můžete do místních historických měst, projít si přírodní památky a ochutnat místní gastronomii.

Jak se připravit na cestu?

Pokud se rozhodnete jet k Baltu, nejekonomičtější a nejrychlejší variantu nabízí dálnice. Počítat však musíte s nákupem elektronické dálniční známky. Tu zakoupíte online. Variant je mnoho. Nejvýhodnější je 10 denní dálniční známka. V Německu jsou dálnice nezpoplatněné. O mýtném se tu stále jedná, ale letošní dovolenou na německých dálnicích ještě ušetříte. V Polsku se můžete setkat s některými zpoplatněnými úseky v podobě mýtného.

Nejkratší cesta k polskému moři

Nejkratší cesta k polskému moři trvá z Prahy necelých 6 hodin a vzdálení je 500 km. Dostanete se sem přes Ústí nad Labem, dále kolem Berlína přímo do Štětína. Kromě nákladů za pohonné hmoty pak řešíte jen nákup české dálniční známky. Jak už jsme zmínili, německé dálnice jsou zdarma a v Polsku vás žádná mýtná brána nepřekvapí.

Nejkratší cesta k německému moři

Nejkratší cesta k německému moři u Ueckermünde je dlouhá asi 520 km a zvládnete ji za 5,5 hodiny. Směr je podobný, jako do Štětína, ale za Berlínem se vydáte na nájezd Lübeck/Stralsund/Prenzlau/U31 a napojíte se na dálnici A20. Odtud už je moře vzdálené jen 70 km. Cestou musíte počítat s nákupem dálniční známky pro české dálnice. Nejvýhodnější elektronická dálniční známka je na 10 dní.

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam