Co je dobré vědět o turbodmychadlech?

Co je dobré vědět o turbodmychadlech?

Jaké by asi byly moderní spalovací motory bez turbodmychadel? Turbo je soustava statorových skříní, ve kterých je na společné hřídeli uloženo kolo turbíny, které pohání výfukové plyny z motoru. O přetlak vzduchu, který následně putuje do motoru, se stará kolo kompresoru. V současné době hrají prim přeplňované motory, u kterých se výrobci snaží docílit maximální pružnosti a akceleraceschopnosti agregátu. K tomu mají dopomoci tzv. regulovaná turbodmychadla.

Jak je to s životností turba?

Životnost turbodmychadla závisí na několika faktorech. V prvé řadě jde o pečlivou výrobu všech komponentů a pečlivé vyvážení kola kompresoru a hřídele s kolem turbíny. K největšímu opotřebení dochází na radiálních ložiskách, která se točí rychlostí až 200 000 ot/min. V optimálních provozních podmínkách vydrží ložiska cca 6 000 motohodin, nicméně v praxi dochází k prolínání oleje do plnícího potrubí již po 150 000 kilometrech. Dojdete-li k závěru, že došlo k tomu to jevu, neprodleně zajistěte generálku turba. Ta probíhá formou výměny opravárenské sady, tedy výměny nových ložisek a ucpávkových kroužků. V tomto ohledu vám přijde vhod prodej a servis turbodmychadel od společnosti TurboCar, která nabízí opravárenské sady za bezkonkurenčně nejnižší ceny.

Jak zvýšit životnost turba?

Budete-li dodržovat provozní podmínky a zajistíte-li čistý protékající olej, pak vaše turbo vydrží podstatně déle. Po rychlé jízdě na vysoký výkon nechte motor cca 2 minuty běžet na volnoběh a až poté jej vypněte – umožníte dochlazení turba. V opačném případě by olej při okamžitém vypnutí přestal cirkulovat a mohlo by dojít k jeho přepálení a následnému ucpání přívodu. Tento problém se však týká jen benzinových motorů – u dieselů je teplota výfukových plynů podstatně nižší.

Vaše problémy s turbodmychadlem vyřeší profíci

Výše zmíněná společnost TurboCar opravuje všechny typy turbodmychadel a disponuje náhradními díly přímo od výrobců. Díky špičkovým vyvažovacím strojům Schneck garantuje vysoce kvalitní opravu. Samozřejmě můžete využít i prodej nových originálních turbodmychadel a jednotlivých komponentů. V nabídce nechybí ani repasovaná turba – především pak na automobily koncernu VW-Škoda. Další informace najdete na www.turbocar.cz.

Publikováno: 31. 08. 2015

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: životnost turba