Jak vybrat dětské kolo?

Jak vybrat dětské kolo?

Proč dítěti pořídit kolo? Především kvůli radosti z pohybu a zábavě. A také kvůli zvýšení fyzické zdatnosti a zlepšení motoriky. Navíc se s ním budete moct mnohem rychleji přesouvat z místa na místo. Ale kdy je vhodná doba pro pořízení prvního bicyklu? Určitě neuděláte chybu, když dítěti nejdříve pořídíte odrážedlo. Získá základní návyky, naučí se udržovat stabilitu a vnímat rychlejší pohyb. Díky odrážedlu je přechod na kolo plynulejší a bezproblémovější. Co se týče optimálního věku dítka pro první kolo, jde o individuální záležitost. Nespěchejte s tím a naopak přihlížejte k dispozicím potomka. Potíže s udržením rovnováhy nejsou tak časté, mnohem větší „problém“ je přesvědčit, aby dítě šlapalo. Pokud mu pořídíte kolo až v pozdějším věku (a udržíte ho do té doby na odrážedle), pravděpodobně se zcela vyhnete přídavným kolečkům. Již zkušený prcek jednoduše přesedlá z jednoho dopravního prostředku na druhý.

Správná velikost dětského kola je základ

Usoudili jste, že je správný čas na pořízení prvního kola? V tom případě směle do toho – ale než zvolíte konkrétní model, důkladně se zamyslete nad vhodnou velikostí. Perfektním vodítkem je tato tabulka velikostí dětských kol. Najdete v ní orientační hodnoty pro výběr správného kola v poměru k výšce a věku dítěte. Spousta rodičů dělá kardinální chybu koupí většího rámu. Pořízení příliš velkého kola s tím, že do něj dítko zanedlouho doroste, není rozumné – malé dítě ještě nemá dokonale osvojenou techniku jízdy a mimo to na velkém kole nemůže sedět přirozeně.

Dětská kola podle velikosti

Sortiment dětských kol je velmi pestrý. Z hlediska velikosti se dělí do kategorií s odlišnými rozměry kol – od 12 do 24 palců. Běžně jsou k dostání velikost 12, 16, 20 a 24 palcům méně často pak velikosti 14 a 18 palců. „Čtrnáctka“ je vhodná pro nejmenší děti, které jsou na 12 palcové kolo příliš vysoké a na 16 palcové zase nízké. Obdobně to platí o 18 palcové variantě.

Jaké vlastnosti by mělo mít první kolo?

Nejmenší 12 palcová kola jsou kromě přední čelisťové brzdy vybavena protisměrnou brzdou zvanou „torpédo“. Díky ní si děti zažívají reflex reagovat na potenciální nebezpečí. Přechod na větší kolo s klasickými brzdovými páčkami však není problematický, dítě na šlapání dozadu rychle zapomíná a brzdí pomocí páček. Nedílnou součástí nejmenších kol bývají i balanční neboli přídavná kolečka vhodná pro pro první seznámení s jízdou. Postupně je lze zvedat a zvykat dítě na jízdu bez nich. Pomůcku je samozřejmě možné přidělat i k větším kolům – pomocná kolečka se vyrábí pro všechny velikosti včetně 20 palcových. Dalším prvkem, který by u prvního kola neměl chybět, je plastový kryt zakrývající řetěz. Slouží jako prevence situace, kdy se do řetězu zamotá tkanička nebo se do něj dostane část oděvu.

Publikováno: 01. 05. 2021

Kategorie: Děti

Autor: Adam