Reklama

Ochrana přírody Milovice

Navštivte přírodní rezervaci divokých koní, zubrů a praturů u Milovic

Investiční zlato

Investujte chytře. Zhodnoťte své peníze nákupem zlatých mincí a slitků

Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Technika

Co je sublimační tisk a jaké jsou jeho výhody?

Pokrok nelze zastavit a vývoj se samozřejmě týká také technologie tisku. Majitelé reklamních agentur, ale také firmy, jednotlivci a všichni, kdo si chtějí tisknout vlastní propagační předměty, stále více přichází na chuť tzv. sublimačnímu tisku. V čem princip této techniky spočívá, jaké přináší výhody a omezení?

Sublimační tisk je jednou z přenosových technologií a jeho podstata spočívá ve využití fyzikálního jevu – sublimace. V prvé řadě jde o transfer speciálního sublimačního inkoustu, který je nanášen na přenosový papír – jeho skupenství se ihned mění z pevného na plynné. Dalším jevem je uvolnění struktury polymerů a otevření mikro-pórů, což se děje po zahřátí materiálu na požadovanou teplotu.

Termotransferový lis 3D zvolený motiv přenese ze speciálního dvouvrstvého papíru na materiál takovým způsobem, aby se pigment (v tom čase rozptýlený v plynu) dostal přes mikro-póry do struktury materiálu. Jakmile se materiál ochladí, dojte k jeho zafixování uvnitř.

K sublimaci tzn. zabarvení vláken materiálu – dochází při teplotě kolem 190 °C. K výhodám patří výrazné a stálé barvy a relativně nízké náklady tisku.

Jaké materiály se při sublimačním tisku používají?

Ideální je 100% polyester, případně jeho směs s bavlnou. Polyester je pro sublimační tisk „jako stvořený“, protože je mechanicky i chemicky odolný a velmi pevný. V praxi se moderní lisy na textil používají při tisku triček, polštářů či dresů.

Možnosti sublimačního tisku jsou však mnohem širší: běžně nachází využití také při potisku hrnků, skla, podložek pro myši, puzzle apod. Potisknout lze jakýkoliv materiál opatřený sublimační vrstvou.

Má sublimační tisk nevýhody?

Vzhledem k tomu, že v sublimaci není obsažena bílá barva, by měl být podklad bílý – jinak nebude zachována původní barevnost. Další nevýhoda souvisí s tiskem na přírodní vlákna. Ty neobsahují mikro-póry a inkoust se v nich nemá jak zachytit.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *