Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Technika

Co je sublimační tisk a jaké jsou jeho výhody?

Pokrok nelze zastavit a vývoj se samozřejmě týká také technologie tisku. Majitelé reklamních agentur, ale také firmy, jednotlivci a všichni, kdo si chtějí tisknout vlastní propagační předměty, stále více přichází na chuť tzv. sublimačnímu tisku. V čem princip této techniky spočívá, jaké přináší výhody a omezení?

Sublimační tisk je jednou z přenosových technologií a jeho podstata spočívá ve využití fyzikálního jevu – sublimace. V prvé řadě jde o transfer speciálního sublimačního inkoustu, který je nanášen na přenosový papír – jeho skupenství se ihned mění z pevného na plynné. Dalším jevem je uvolnění struktury polymerů a otevření mikro-pórů, což se děje po zahřátí materiálu na požadovanou teplotu.

Termotransferový lis 3D zvolený motiv přenese ze speciálního dvouvrstvého papíru na materiál takovým způsobem, aby se pigment (v tom čase rozptýlený v plynu) dostal přes mikro-póry do struktury materiálu. Jakmile se materiál ochladí, dojte k jeho zafixování uvnitř.

K sublimaci tzn. zabarvení vláken materiálu – dochází při teplotě kolem 190 °C. K výhodám patří výrazné a stálé barvy a relativně nízké náklady tisku.

Jaké materiály se při sublimačním tisku používají?

Ideální je 100% polyester, případně jeho směs s bavlnou. Polyester je pro sublimační tisk „jako stvořený“, protože je mechanicky i chemicky odolný a velmi pevný. V praxi se moderní lisy na textil používají při tisku triček, polštářů či dresů.

Možnosti sublimačního tisku jsou však mnohem širší: běžně nachází využití také při potisku hrnků, skla, podložek pro myši, puzzle apod. Potisknout lze jakýkoliv materiál opatřený sublimační vrstvou.

Má sublimační tisk nevýhody?

Vzhledem k tomu, že v sublimaci není obsažena bílá barva, by měl být podklad bílý – jinak nebude zachována původní barevnost. Další nevýhoda souvisí s tiskem na přírodní vlákna. Ty neobsahují mikro-póry a inkoust se v nich nemá jak zachytit.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *