Co je to kratom a jaké má účinky?

Co je to kratom a jaké má účinky?

Kratom - v poslední době se o této látce mluví mezi mladší generací jako jsou influenceři nebo sportovci. Kratom začíná být oblíbený, má zázračné účinky nebo je to jen další marketingový produkt, který se maskuje za něco, co není?

Co je kratom?

Mitragyna speciosa, tak se nazývá strom, jež se podobá slavnějšímu a rozšířenějšímu kávovníku. Zkráceně kratom. Vyskytuje se v tropických oblastech v jihovýchodní Asii (Thajsko, Barma, Indonésie či Malajsie). První zprávy o něm pocházejí z 19. století. Tento strom, který dorůstá až ke devíti metrům, se používal jako součást tamní medikace. Později i jako náhražka za opiáty. Účinné jsou listy a stonky. V nich se ukrývají látky ze skupiny alkaloidů. Je jich až dvacet pět. A spousty dalších látek Usušené lístečky se dají žvýkat, ovšem víc se používá zelený jemný prášek, který se smíchá s horkou vodou. Vznikne tak čaj. Tip: Chcete si kratom zakoupit, ale netušíte, po kterém produktu sáhnout? Nejlepší kratom hledat také Radek - autor oblíbeného Ecoblogu.

Kratom - účinky

Má se za to, že tento čaj povzbuzuje biorytmus celého těla. Doplňuje calcium, má relaxační, sedací účinky. Rostlina se rychle rozšířila i na další kontinenty. Jak to ale bývá, záleží na odrůdě, počasí, PH půdy a dalších faktorech, které mohou stromy znehodnotit, nebo mají lístky jiné vlastnosti. Což je problémem u většiny takových to rostlin. A samozřejmě k tomu poté jinak přistupuje legislativa v jednotlivých státech.

Kratom - droga

Je kratom droga? V České republice se zatím kratom nezakázal, ale není veden veden ani jako doplněk stravy. Odhaduje se, že kratom má sedmnáctkrát větší účinek než Morfium, které se sice ještě dnes používá, ale v omezené míře, kvůli závislosti. Na rozdíl od konopí má kratom silné stimulační účinky a jedinec je vysoce aktivní a energický.

Kratom - vedlejší účinky a dávkování

Lékaři nadále zkoumají negativní vedlejší účinky. Uvádí se např. onemocnění jater, změně pigmentů ve tváři, hubnutí, nechutenství, v krajním případě k psychóze. Zatím se neví, jakou dávku lze podat, aby nevyvolala klasické příznaky opiátů. Dochází ke třesu, průjmu, nespavosti, bolesti kloubů, ty mohou trvat i několik dní. Některé země v Asii již evidují nárůst závislých uživatelů této látky. Je potřeba si uvědomit, že každá látka sebou nese plusy i mínusy, odhadnout tak předem benefity je prakticky nemožné. K závislosti nebo přímo k intoxikaci organismu pak jen stačí pár týdnů a měsíců. A je jedno, zda se jedná čistě o produkt chemický nebo přírodní. Opět platí, že před užíváním se poraďte v lékárnách a u doktorů. Je to lepší volba, než dát na sociální sítě.

Publikováno: 01. 11. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam