Co všechno obnáší základní péče o kočku?

Co všechno obnáší základní péče o kočku?

Vytvořit kočce perfektní a láskyplný domov není žádná věda. Stačí jen vytvořit zázemí, které jí bude vyhovovat, krmit kvalitní stravou a otevřít své srdce spoustě kočičí lásky.

Správné krmivo

Strava sehrává jednu z nejdůležitějších rolí v péči o kočku. Nejde jen o to krmit pravidelně ve správném množství, ale také o to čím krmíte. Nabídka krmiv pro kočky je více než široká a občas je problém se v ní zorientovat. Proto dříve, než vaší kočce krmivo koupíte, pečlivě si prostudujte složení daného výrobku. Možná budete překvapení, co všechno obsahuje a jak málo masa se tam nachází. Obecně platí, že veškeré propagované krmiva, které najdete v marketech, obsahují látky, které by kočka jíst neměla. Ať už je to velké množství obilovin, vyloženě škodlivé soli nebo nekvalitního masa, to vše může po nějakém čase přivodit kočce nezvratné zdravotní potíže. Pozor si dávejte i na pamlsky pro kočky. Je dobré kočku odměňovat za správné chování, rozhodně by se to však nemělo dělat lidským jídlem. Také kravské mléko, navzdory obecnému mínění, je pro kočku nebezpečné. Jestliže jí ho chcete občas dopřát, kupte speciální mléko pro kočky.

Srst a drápky

Péče o srst by se neměla zanedbávat. Je pravda, že kočky jsou od přírody velmi čistotné a rozhodně se o svoji srst pravidelně starají a čistí. U dlouhosrstých plemen je však potřeba, aby se pravidelně kartáčovala. V opačném případě hrozí smotky, krepatění a v extrémech dokonce dredy. Česání se však musí provádět u všech koček, které srst mají. Zvláště v době línání tím prospějete nejenom jí, ale také vašemu domovu. Péči si zaslouží i drápky. Některá mňoukající stvoření si je pravidelně obrušují o škrabadla či hračky pro kočky, avšak jiné s tím mají problémy. Přerostlý dráp není pro kočku nic příjemného, proto pokud pozorujete, že si vaše kočka špatně nebo vůbec nepiluje drápky, je třeba je zkrátit kleštičkami. Dávejte však pozor, ať je nezkrátíte moc. Jednak by to pro kočku bylo bolestivé, a také každá domácí šelma drápky používá při našlapování do kočičího steliva. To je totiž většinou hrubé a nepříjemné pro měkké kočičí polštářky.

Publikováno: 25. 09. 2018

Kategorie: Zvířata

Autor: Adam

Tagy: jak pečovat o kočku | péče o kočku