Dilema řidiče spořílka: Letní nebo univerzální pneumatiky?

Dilema řidiče spořílka: Letní nebo univerzální pneumatiky?

Povinnost zimního obutí na vyznačených úsecích českých silnic přestává platit prvního dubna, což je pro motoristy jasný impuls k přezutí pneumatik. Někteří zjistí, že uložené letní gumy nemají dostatečný vzorek, což s sebou přináší několikatisícovou investici. Prodejci uvádí, že lidé šetří více než v minulosti a stále častěji jezdí na celosezónních neboli univerzálních pneumatikách. Někteří dokonce jezdí celoročně na zimních. Prozradíme vám, proč lze daná řešení pokládat spíše jako krajní.

Celoroční pneu nejsou ideální v létě, ani v zimě

Když má motorista hlouběji do kapsy, začne přemýšlet, jak ušetřit. Univerzální pneumatiky představují určitou úsporu nákladů a navíc odpadají starosti s přezouváním. Odborníci však na tento typ obutí pohlíží poněkud skepticky. Modely, které jsou dostupné na českém trhu, mají obvykle tvrdší běhoun (kvůli lepší odolnosti a menšímu opotřebení) a v extrémních podmínkách nemají stejnou výkonnost jako čistě zimní pneumatiky. Rozdíl samozřejmě panuje také mezi čistě letními pneumatikami. Univerzální gumy nemají tak dobré brzdné vlastnosti jako letní pneu a jízda není tak bezpečná. Alternativou může být také celoroční používání zimních pneumatik, za které řidičům nehrozí pokuta. Nevýhodou jsou špatné jízdní vlastnosti během léta a rychlé opotřebení dezénu. Ve finále se zimní gumy zničí mnohem dříve než při doporučeném používání a motorista nakonec neušetří.

Pro sváteční řidiče ano

Jak zní resumé? Aktivním řidičům, kteří na silnici tráví spoustu času a měsíčně urazí tisíce kilometrů, celosezónní pneumatiky nedoporučujeme. Bezpečnost je důležitější než finanční úspora. Tzv. svátečním řidičům, kteří za volant usedají jen zřídkakdy a už vůbec ne za extrémního počasí, univerzální pneumatiky poslouží. Tip: Bohatou nabídku kvalitních pneumatik najdete na www.BestDrive.cz. Prodejce vám s výběrem obutí ochotně poradí!

Publikováno: 03. 04. 2016

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: letní nebo univerzální pneu | zimní nebo univerzální pneu