Topení dřevěnými briketami je ekonomické i ekologické!

Topení dřevěnými briketami je ekonomické i ekologické!

Rozhodli jste se pro vytápění tuhými palivy? Na výběr už dávno nemáte jen palivové dřevo a uhlí. Efektivně můžete topit i peletami a dřevěnými briketami. Na ty se v následujícím článku zaměříme. Vysoká výhřevnost, mechanická stálost a maximální doba hoření, to zřejmě jsou hlavní výhody topení dřevěnými briketami. Ty se vyrábí z dřevěných pilin, stromové kůry, popřípadě měkkého i tvrdého dřeva. A jakým briketám dát přednost?

Dřevěné brikety do kotlů, krbů i kamen

Topit s dřevěnými briketami je možno v krbech, kotlích i kamnech – krbových i kachlových. Ekologicky a ekonomicky. Uživatelé si nejvíce pochvalují jejich vysokou a dlouhou výhřevnost v kombinaci s malým množství popela, které po jejich spálení zůstane. Na začátku krásně hoří jako dřevo, později hodiny žhnou jako uhlí. A prý také příjemně voní.

Zaměřeno na kvalitu

Hlavním parametrem při výběru dřevěných briket by měla být jejich kvalita. Nejkvalitnější dřevěné brikety se vyrábějí výhradně z čistých dřevěných pilin, a typická je pro ně také absence jakýchkoliv příměsí, tedy chemických i jiných mechanických látek. Kvalitní briketu (především tu vyrobenou z kůry) také prozradí její příjemná dřevěná vůně. A samozřejmě i způsob jejího hoření. Dobré brikety obecně hoří plynule. Neshoří naráz jako papír ani jejich hoření nemusíte nijak napomáhat podpalovači.

Není briketa jako briketa

Na trhu se setkáme s několika druhy dřevěných briket. S briketami kůrovými, dubovými, bukovými, válcovými, válcovými s dírou atd. Jednotlivé druhy briket, pro něž je spolu s jejich barvou typický stupeň slisování, se od sebe liší především dobou hoření a žhnutním, tedy výhřevností.

Jaké brikety zvolit?

Při výběru konkrétních briket vycházejte především z intenzity vytápění, které chcete dosáhnout. Například pro noční topení jsou vhodné brikety kůrové, pro něž je typická dlouhá doba žhnutí. Pro intenzívní topení celodenní lze pak doporučit maximálně slisované brikety z měkkého a tvrdého dřeva. Půjde-li vám primárně o celodenní topení v kombinaci s udržováním teploty v místnosti, dobrou volbou budou brikety dubové.

Malé, nebo velké?

Svou roli však hraje i velikost briket. Zatímco malé brikety jsou vhodné při podpalování, velké brikety doporučujeme přikládat v průběhu hoření. V každém případě by dřevěné brikety měly být dobře vysušené. Navlhlé brikety nejenže špatně hoří, ale také zanášejí krb či kamna dehtem. Dřevěné brikety je však vhodné vybírat i s přihlédnutím k jejich tvaru. Při podpalování jsou například vhodné válcové brikety s dírou, jejichž dutý profil zaručuje lepší prohořívání.

Publikováno: 27. 10. 2020

Kategorie: Energie

Autor: Adam