Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Energie

Topení dřevěnými briketami je ekonomické i ekologické!

Rozhodli jste se pro vytápění tuhými palivy? Na výběr už dávno nemáte jen palivové dřevo a uhlí. Efektivně můžete topit i peletami a dřevěnými briketami. Na ty se v následujícím článku zaměříme.

Vysoká výhřevnost, mechanická stálost a maximální doba hoření, to zřejmě jsou hlavní výhody topení dřevěnými briketami. Ty se vyrábí z dřevěných pilin, stromové kůry, popřípadě měkkého i tvrdého dřeva. A jakým briketám dát přednost?

Dřevěné brikety do kotlů, krbů i kamen

Topit s dřevěnými briketami je možno v krbech, kotlích i kamnech – krbových i kachlových. Ekologicky a ekonomicky. Uživatelé si nejvíce pochvalují jejich vysokou a dlouhou výhřevnost v kombinaci s malým množství popela, které po jejich spálení zůstane. Na začátku krásně hoří jako dřevo, později hodiny žhnou jako uhlí. A prý také příjemně voní.

Zaměřeno na kvalitu

Hlavním parametrem při výběru dřevěných briket by měla být jejich kvalita. Nejkvalitnější dřevěné brikety se vyrábějí výhradně z čistých dřevěných pilin, a typická je pro ně také absence jakýchkoliv příměsí, tedy chemických i jiných mechanických látek. Kvalitní briketu (především tu vyrobenou z kůry) také prozradí její příjemná dřevěná vůně. A samozřejmě i způsob jejího hoření. Dobré brikety obecně hoří plynule. Neshoří naráz jako papír ani jejich hoření nemusíte nijak napomáhat podpalovači.

Není briketa jako briketa

Na trhu se setkáme s několika druhy dřevěných briket. S briketami kůrovými, dubovými, bukovými, válcovými, válcovými s dírou atd. Jednotlivé druhy briket, pro něž je spolu s jejich barvou typický stupeň slisování, se od sebe liší především dobou hoření a žhnutním, tedy výhřevností.

Jaké brikety zvolit?

Při výběru konkrétních briket vycházejte především z intenzity vytápění, které chcete dosáhnout. Například pro noční topení jsou vhodné brikety kůrové, pro něž je typická dlouhá doba žhnutí. Pro intenzívní topení celodenní lze pak doporučit maximálně slisované brikety z měkkého a tvrdého dřeva. Půjde-li vám primárně o celodenní topení v kombinaci s udržováním teploty v místnosti, dobrou volbou budou brikety dubové.

Malé, nebo velké?

Svou roli však hraje i velikost briket. Zatímco malé brikety jsou vhodné při podpalování, velké brikety doporučujeme přikládat v průběhu hoření. V každém případě by dřevěné brikety měly být dobře vysušené. Navlhlé brikety nejenže špatně hoří, ale také zanášejí krb či kamna dehtem. Dřevěné brikety je však vhodné vybírat i s přihlédnutím k jejich tvaru. Při podpalování jsou například vhodné válcové brikety s dírou, jejichž dutý profil zaručuje lepší prohořívání.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *