Proč je chytrý tablet iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Pojištění

Důvody pro zdražení povinného ručení 2014

Peněženky motoristů čeká perný rok. Pojišťovny již loni avizovaly budoucí zdražení povinného ručení a to v průměru o více než deset procent. Změny sazebníků by měli nejvíce pocítit především takzvaní rizikoví klienti – tedy řidiči, kteří často bourají. Zajímá vás, co pojišťovny ke zdražení vedlo a jak můžete za povinné ručení reálně ušetřit?

Hlavním důvodem zdražení je tato trojkombinace – platby hasičům za výjezdy k dopravním nehodám, ustanovení v novém občanském zákoníku a odvody do Fondu zábrany škod.

Pojišťovny musí platit paušální úhrady nákladů zásahu hasičských sborů již od 1. září 2013. Paušální poplatek slouží k úhradě pohonných hmot, použití materiálu a techniky, mezd a dalších položek. Pro pojišťovny rozhodně nejde o zanedbatelnou částku – započatá hodina zásahu je stojí 5 600 Kč.

Co se týče nového občanského zákoníku, zmizela z něj vyhláška, ve které byly obsaženy tabulky, bodová ohodnocení a další indikátory, na základě kterých se odvozovala částka, kterou musela osoba zodpovědná za smrt nebo poškození zdraví jiné osoby zaplatit na náhradách. V současné době bude škůdce hradit také stížení společenského uplatnění a nebudete-li možné náhradu určit, bude její výše stanovena podle zásad slušnosti. Definice zmíněné zásady zatím není známá a čeká se na to, až ji určí soudy. V praxi to znamená, že zřejmě stoupne počet soudních sporů a proces likvidace škod se prodlouží.

Zmínili jsme, že posledním důvodem růstu ceny povinného ručení jsou také odvody do Fondu zábrany škod. Pojišťovny musí od 1. ledna 2014 odvádět 3 % z celkové částky přijatého pojistného za povinné ručení do Fondu zábrany škod, který spravuje ČKP. Ta je rozdělí mezi hasiče (min. 60 %, při čemž min. pětina poputuje dobrovolným hasičům), integrovaný záchranný systém (min. 15 %) a prevenci škod respektive projekty, díky kterým se zvýší bezpečnost na silnicích (min. 15 %). Případný zbytek (10 %) ČKP rozdělí dle uvážení.

Je zřejmé, že pojišťovnám skutečně porostly výdaje a zdražení pojistného je nevyhnutelné. Několik let byly ceny kvůli konkurenčnímu boji na samém dně a musíme se smířit s tím, že nyní za povinné ručení zaplatíme více. Na druhou stranu nezapomínejme, že hovoříme o průměrném zdražení a některé pojišťovny přeci jen nezvýší ceny tak razantně. Chcete-li na pojištění ušetřit, vyzkoušejte povinné ručení porovnání na www.bezvapojisteni.cz a možná natrefíte na levnější alternativu. Úspora ve výši několika set až tisíc korun za pár minut volného času stojí, nebo ne?