Finanční potíže řeší 20 % zaměstnanců. Jak dopadlo srovnání spotřebitelských půjček?
Potácíte se od výplaty k výplatě a čas od času hledáte záchranné lano u některého z poskytovatelů půjček? Nejste sami. Z nedávné analýzy agentury G82 vyplynulo, že se v minulém roce do finančních problémů dostalo 20 % zaměstnanců. Významné množství respondentů přitom v tomto období čerpalo spotřebitelský úvěr. Odborníci z organizace Člověk v tísni upozorňují na zásadní rozdíly v parametrech nabízených půjček a potenciální rizika, která mohou vést až k exekuci.
Danie Hůle, jeden z analytiků organizace Člověk v tísni, uvedl, že se situace od roku 2009, kdy byl vydán první index, rozhodně změnila k lepšímu. Významnou měrou se na tom podílela změna legislativy, která způsobila pročištění trhu s nebankovními poskytovateli. Hůle však připomněl, že nevhodně zvolená půjčka může spotřebiteli způsobit finanční potíže i dnes.
Organizace Člověk v tísni každoročně zveřejňuje Index odpovědného úvěrování před vánočními svátky. Činí tak záměrně, protože právě v tomto období objem sjednaných půjček významně stoupá. V rámci analýzy hodnotí 16 parametrů souvisejících s náklady, transparentností a přístupem ke klientům. Propastné rozdíly mezi výsledky hodnocených subjektů jsou zarážející: u některých společností vychází úvěr až několikanásobně dráž oproti průměru. Půjčky pro zadlužené se podle srovnání na portále NavigatorUveru.cz také liší náklady při prodlení – někteří věřitelé si za porušení splátkového kalendáře účtují horentní sumy.
K nejproblémovějším typům půjček patří revolvingové úvěry. Kamenem úrazu je tzv. minimální splátka, která se může rovnat měsíční úrokům. Pokud spotřebitel nesplácí více, v podstatě nemá šanci úvěr umořit. Mnohem výhodnější jsou tzv. bezúročné půjčky.
A konečně i obcházení možnosti předčasného doplacení. V případě některých úvěrů se tento scénář jeví jako nereálný, protože si poskytovatelé účtují nesmyslné poplatky. Velmi vysoké je má například Smart půjčka od JET Money.
Dle organizace Člověk v tísni patří k deseti nejhorším poskytovatelům na českém trhu tyto společnosti: Centrofinance, Ferratum, Help Financial, P&P Loan, Profi Credit, ExpressCash, HFS, OKV Leasing, Vr – nopf a Oberbank.
Co dodat závěrem? Při výběru půjčky používejte hlavu a nezapomeňte na porovnání několika konkurenčních nabídek, k tomu může dobře posloužit portál NavigatorUveru.cz.
Publikováno: 01. 02. 2020
Kategorie: Finance