I chrup vašeho psa vyžaduje důkladnou péči. Jak na to?

I chrup vašeho psa vyžaduje důkladnou péči. Jak na to?

Ústní neboli dentální hygiena je důležitá – o tom snad nikdo nepochybuje. Od útlého dětství rodiče vtloukají svým dětem nezbytnost pravidelného čištění zubů a dalších úkonů, které zajistí zdravý a dobře vypadající chrup. Ale kdo to vysvětlí čtyřnohým mazlíčkům? Ti si s čištěním zubů hlavu nelámou, nicméně také vyžadují svědomitou péči. Sdílíte-li domácnost s němou tváří, musíte se o něho náležitě postarat. Jak péče o zuby psa vypadá v praxi? Odpovědi najdete v následujících řádcích.

Důležitá je prevence

Potíže související se špatnou zubní hygienou mohou potkat jakékoliv plemeno. Přestože se však čištění zubů doporučuje i u velkých psů, zvýšenou pozornost vyžadují především menší pejskové. Ti jsou náchylnější na tvorbu zubního kamene a další nepříjemnosti, které je zapotřebí zavčasu podchytit. Podceníte-li prevenci, bude pozdě. Proto je nezbytné začít s čištěním psího chrupu již ve štěněčím věku, kdy si váš svěřenec navykne na zubní kartáčky pro psy. Nepřestávejte však ani v momentě, kdy se vám jeho chrup začne jevit jako dokonalý. Buďte na sebe hrdí a pokračujte – záněty a zubní kámen mohou vést k závažným nemocem, které způsobí nebezpečné bakterie. A když už nic jiného, pes kvůli špatného chrupu trpí.

Jak často psovi čistit zuby?

Nakousli jsme čištění zubů, které byste měli provádět pravidelně. Neobejdete se bez kartáčku a speciální zubní pasty pro psy. Ideální frekvence čištění je cca 2 až 3x týdně. Budete-li mít čas a chuť, zcela jistě svému mazlíčkovi neublížíte ani častějším čištěním.

Kartáček a pasta nejsou jediným řešením

Pokud si váš pes z nějakého důvodu nezvykne na kartáček, nevzdávejte to a vyzkoušejte speciální gel, který se nanáší na dásně a zuby. Případně mu do krmení přimíchejte k tomu určený přípravek s mořskou řasou – ta eliminuje zubní kámen, plak a nepříjemný zápach z úst. K odstranění zápachu pak slouží i nejrůznější spreje a osvěžovače. Co dodat závěrem? Péči o psí chrup rozhodně nepodceňujte a čas od času sáhněte i na dentální hračky a žvýkací kosti – takové čištění bude pejska bavit. Budete-li o zdraví svého mazlíka pečovat, vyhnete se nutnosti čištění či dokonce trhání zubů u veterináře.

Publikováno: 07. 09. 2015

Kategorie: Zvířata

Autor: Adam

Tagy: jak pečovat o chrup psa | péče o chrup psa