I pneumatiky potřebují péči

I pneumatiky potřebují péči

My lidé máme nohy, naše auta mají kola a na nich pneumatiky. A tak jako u nás, pokud se o ně nebudeme starat, můžou vzniknout zbytečné problémy. Správná péče umí prodloužit i jejich životnost.

Jistota při řízení

Často se stane, že si pneumatik začneme všímat, až když se něco děje při řízení. Auto táhne ke straně, máme pocit, že na silnici plave, brzdí déle, než bychom si představovali a mnoho dalších malých drobností nás donutí zkontrolovat pneumatiky a případně se postarat o vyřešení problémů. Za táhnutím auta ke straně většinou stojí špatná geometrie auta, kdy se pneumatika sjíždí nerovnoměrně, což jde vidět i jen okem. Každý výrobce používá jinou směs pro výrobu pneumatik a jiné jsou tak i jejich jízdní vlastnosti, přesto však základní rysy mají všechny společné. Komfort při řízení ovlivňuje i tlak vzduchu v pneumatikách, podhuštěné gumy se velmi rychle opotřebovávají a hloubka dezénu se snižuje, což můžeme poznat třeba při prudkém dešti nebo na sněhu. Správný tlak také patří mezi základní faktory péče o pneumatiky, aby jejich životnost byla co nejdelší.

Skladovat v suchu

V zákonech bychom marně hledali nějakou zmínku o tom, jaká je stanovená životnost pneumatik. Žádná totiž není. Datum výroby je jen informativním číslem, životnost pneumatik totiž ovlivňuje péče o ně, stejně jako jejich uskladnění. K zachování co nejlepší kondice pneumatik je potřeba dobře větrané místo, které má konstantní teplotu a není vystaveno přímému slunci. Už základní výběr pneumatik řešte v kvalitním pneuservisu, kde mají pneumatiky správně uskladněné a udržují je tak v dobré kondici. Gumy naházené na hromadě nebo uskladněné venku, vystavené slunci i mrazu, budou mít životnost sníženou už jen chybným uskladněním. Pneumatiky bychom měli kontrolovat průběžně a jednou za čas nechat zkontrolovat geometrii i jejich celkový stav v odborném servisu. Můžeme pak jezdit s pocitem bezpečí a spolehnout se na své auto i jeho obutí.

Publikováno: 20. 08. 2021

Kategorie: Uncategorized

Autor: Adam