Indentity management: Chcete mít totální kontrolu nad firemním informačním systémem?

Indentity management: Chcete mít totální kontrolu nad firemním informačním systémem?

V souvislosti i firemním informačním systémem je v posledních letech stále častěji spojován tzv. identity management. Netušíte, jaký význam anglické sousloví skrývá? Ve volném překladu jde o řízení totožnosti, ale jaký je jeho smysl a proč byste o něm měli uvažovat i vy?

Čím více aplikací, tím více bezpečnostních rizik

Větší organizace využívají informační systémy, v rámci kterých provozují spoustu podnikových aplikací. Jejich množství se přirozeně zvyšuje a protože všichni uživatelé nemohou disponovat absolutním přístupem ke všem datům, většinou se vše řeší množstvím jednotlivých uživatelských účtů a hesel. Zaměstnanci, kteří mají vyšší pravomoci, tak mají hned několik uživatelských profilů. To vede k nepřehlednosti – spravovat velké množství uživatelských účtů je náročné a hrozí, že i po odchodu zaměstnance zůstane některý z profilů aktivní a bývalý pracovník se bude moct dostat do systému.

Co řeší identity management?

A právě v tom tkví obrovská výhoda identity managementu, který řeší všechny výše zmíněné problémy. Identity management je napojen na HR systém, který administrátor využívá jako zdroj dat. Nejenže umožňuje, aby všichni zaměstnanci používali pouze jedno přístupové jméno a heslo, ale navíc automatizuje veškeré případné změny (např. změnu oprávnění, změnu uživatelského jména a hesla apod.). Díky propojení firemního systému s identity managementem je možné z jednoho místa spravovat všechny profily zaměstnanců, kdykoliv jejich práva omezit/rozšířit/pozastavit, nebo je z databáze zcela vymazat. Riziko, že administrátor zapomene na některý z mnoha uživatelských účtů, je díky identity managementu zcela eliminováno. V aplikacích se neobjeví tzv. mrtvé duše, tedy účty zaměstnanců, kteří již pro firmu dávno nepracují.

Kdo vám s implementací může pomoct?

Chcete-li předejít bezpečnostním rizikům, usnadnit svým zaměstnancům přístup k aplikacím a převzít kontrolu nad firemním informačním systémem, obraťte se na společnost newps.cz s.r.o., která stojí za jednotným identitním systémem Czech POINT. Další informace o správě uživatelů najdete na www.newps.cz.

Publikováno: 25. 06. 2014

Kategorie: Podnikání

Autor: Adam

Tagy: identity management | jedno přístupové jméno a heslo | mrtvé duše