Jak dlouho jste nepsali dopis? Zkuste to!

Jak dlouho jste nepsali dopis? Zkuste to!

Jeden čas se zdálo, že snad úplně vymizely z povrchu zemského a budeme se na ně chodit dívat jen do muzeí. Lidé si k nim ale opět našli cestu a objevili znovu jejich kouzlo. Dopisy jsou opět na výsluní.

Nejen elektronickou cestou

Napsat email, odkliknout ho a mít jistotu, že do pár minut je u příjemce. Komunikátory sociálních sítí jsou ještě rychlejší, tam je vše doručeno během několika vteřin a také odpověď máte zpět obratem. SMS, chaty, komunikační aplikace i email nám umožňují rychlé spojení během chvilky, přesto jsou tak trochu neosobní. Na rychlou domluvu nebo upřesnění jsou skvělé a k tomu byly také určené, zmizel z nich ale jakýkoli nádech osobní investice. Papírový dopis oproti tomu musíme napsat, což zabere čas, a poté čekat, až ho příjemce obdrží, což může zabrat i několik dní. Ve filmech pro pamětníky můžeme vidět, že psaní dopisu bylo téměř obřadem. Dnes už nemusíme namáčet brk do kalamáře, propisky a gelová pera nám psaní zpříjemnily. V poslední době jsou psané dopisy stále populárnější, a to nejen v soukromé korespondenci, ale i té obchodní. Když zákazníkovi pošlete dopis, který je psaný na hlavičkovém papíru s logem vaší firmy, máte jistotu, že uděláte větší dojem než jen odesláním běžného emailu.

Odlište se

Zvlášť firemní komunikace bývá velmi častá a psát všechny dopisy ručně je z časových důvodů samozřejmě nemožné. Můžete ale vytištěný dopis ručně podepsat a přiložit i vizitky nebo kartičku s osobním vzkazem, což ukáže na osobní přístup a zlepší obchodní vztahy. Do obálky lze kromě dopisu vložit i propagační leták, kterým třeba informujete své obchodní partnery o novinkách ve vašem portfoliu nebo pozvánku na společné setkání u skvělého oběda. Takovému pozvání se jen těžko odolává. Když si vás a vaši firmu obchodní partneři a zákazníci spojí s něčím příjemným, je to to nejlepší, co jste si mohli přát. Automaticky se pak, když budou cokoli potřebovat, obrátí právě na vás. Dopisy jsou mnohem osobnější než emaily nebo SMS, a tak také mnohem více uvíznou v paměti.

Publikováno: 25. 08. 2020

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam