Jak mít pod kontrolou rodinný rozpočet?

Jak mít pod kontrolou rodinný rozpočet?

Žijete takříkajíc od výplaty k výplatě a vlastně ani nevíte, za co utrácíte své finanční prostředky? Pak vám nezbude nic jiného, než si se svým protějškem místo televize sednout k účtům. Jak začít? V první řadě spočítejte vše, co spočítat lze. Mělo by se jednat především o položky, které platíte každý měsíc. Ať už je to splátka za hypoteční úvěr, nájemné nebo SIPO, jedná se o platby, jimž se nevyhnete, protože byste přišli o střechu nad hlavou. Co se však vymyká,  je jídlo. Za to utrácíte měsíčně pokaždé jinou částku. V neposlední řadě jsou na scéně výdaje, o kterých mnohdy člověk vůbec netuší. Patří mezi ně zábava, oblečení a další věci pojídající prostředky z rodinné kasy.

Vše černé na bílém

Jediným vhodným způsobem, jak mít rodinný rozpočet pod kontrolou, je deníček. Ten vám může sloužit jako menší domácí inventura, kterou podle všeho rozhodně potřebujete. Pokud máte s financemi potíže a chtěli byste ušetřit pár set nebo tisíc korun za měsíc, pak je papírový sešit tím správným řešením. Navíc patří mezi ty nejjednodušší a nejlevnější. Počítačově gramotní samozřejmě mohou evidovat výdaje například v Excelu.

Odkládejte si peníze

Jestli by vám měla z výplaty i po odečtení všech nezbytných výdajů bývat určitá částka, ale přesto ji nikdy na konci měsíce nevidíte, musíte začít lépe hospodařit. Klidně si pro odkládání založte si nový bankovní účet, který vám poslouží jako tzv. pojistka. Jde o bankovní účet, kam si budete posílat část svého příjmu. Doporučuje se minimálně 5, ideálně 10 procent z příjmu. Případně peníze rozumně investujte.

Nekupujte zbytečnosti

Máte rádi nakupování a dost často si vyrazíte do kina, na nákupy nebo se jenom projít, ale při cestě vidíte nádherné boty, které zkrátka "musíte" mít? U mužů to může být například vybavení na sport nebo do auta. Jediné řešení je pevná vůle - musíte se naučit říkat NE. Nekupujte si zbytečnosti po dobu několika měsíců, vašim financím to rozhodně prospěje. Z dlouhodobého hlediska tímto způsobem ušetříte třeba na rodinnou dovolenou. Zážitek tak budete mít mnohonásobně vyšší než ze spousty menších útrat. Peníze se dokážou zakutálet rychleji, než si většina obyvatel myslí!

Výhodný nákup potravin

Snažte se provádět výhodný nákup potravin. Především ale nakupujte pouze to, co doma zkonzumujete. Lidé dost často své potraviny vyhazují do koše, protože na nich uplyne záruční lhůta. V žádném případě nenakupujte za účelem slev. Projezdíte totiž více než ušetříte. Popojíždění z jednoho obchodu do druhého se nevyplácí. Článek jsme připravili společně s bway.cz - magazínem o financích a podnikání.

Publikováno: 02. 12. 2020

Kategorie: Finance

Autor: Adam