Jak poznat zatoulaného psa a jak se zachovat?

Jak poznat zatoulaného psa a jak se zachovat?

Narazili jste při svých procházkách do přírody na zatoulaného psa a přemýšleli jste, co s ním? Odchytit ho? Oznámit jeho polohu policii anebo hledat majitele na vlastní pěst? Jak poznáte, že se jedná o toulavého psa a jakým adekvátním způsobem v této situaci zasáhnout?

Jak poznat toulavého psa?

Pokud narazíte na ulici na opuštěného psa, všímejte si, jak je živený, v jaké stavu je jeho srst a jak na vás pes působí. Je bojácný a plachý? Vypadá dezorientovaně? Pokud je k tomu navíc vyhublý, špinavý a chlupy má zacuchané, bude se s největší pravděpodobností jednat o psího tuláka, který nemá domov již několik měsíců. Na druhou stranu, pokud je pes dobře živený a ošetřovaný, může se jednat o domácího mazlíčka, který prostě utekl z domova. V takovém případě je nejlepší hledat jeho majitele prověřením inzerátů ve vašem okolí nebo zveřejněním vlastního inzerátu. V každém případě neuděláte chybu, pokud zavoláte policii, která psa odveze do útulku, kde se o něj adekvátně postarají alespoň do doby, než se najde jeho majitel.

Co raději nezkoušet?

V žádném případě se nepokoušejte o odchyt psa na vlastní pěst. Ať již jde o psa toulavého nebo mazlíčka, kterému byla jeho psí bouda malá, pes se při pokusu o přiblížení může chovat agresivně a pokousat vás. Jestliže přijde pes rovnou na váš pozemek a chová se přítulně, můžete mu poskytnout azyl v podobě opuštěné psí boudy. Vždy ale kontaktujte obecní úřad nebo místní útulek, abyste nahlásili nalezení mazlíčka a případný majitel měl šanci ho dostat zpět domů.

Co bystě měli vědět?

Nezačínejte psovi pořizovat boudu, dokud se neujistíte, že někomu nepatří. Pokud jste naprosto rozhodnuti, že psa do útulku nevezmete, riskujete trestní stíhání. Pátráte po výhodné nabídce boudy pro psa s dopravou zdarma anebo přemýšlíte nad tím, jak naučit psa aport a neuvědomujete si, že i v případě psa bez domova může být váš čin posuzován jako zatajení cizí věci a může být trestán podle příslušného zákona. Nalezeného psa musíte vždy nahlásit. To platí i v případě, že jste si jisti, že pes byl úmyslně vyhozen z domu nebo že se zjevně jedná o toulavého psa bez trvalého domova. Pokud si psa jednoduše vezmete s sebou domů, vystavujete se trestnímu stíhání.

Publikováno: 01. 07. 2022

Kategorie: Zvířata

Autor: Adam