Jak si nastavit kávovar podle svých preferencí?

Jak si nastavit kávovar podle svých preferencí?

Káva je oblíbený nápoj, který si vychutnávají miliony lidí na celém světě. Ať už dáváte přednost silné nebo jemné kávě, horké nebo studené, existují kávovary, jež vám pomůžou připravit dokonalý šálek podle vašich preferencí. V tomto článku se blíže podíváme na to, jak si můžete nastavit kávovar tak, abyste si uvařili kávu přesně podle svých představ.

Vyberte si správná kávová zrna

Prvním krokem předcházejícím nastavování kávovaru je výběr správných kávových zrn. Typ kávových zrn, která použijete, bude mít významný vliv na chuť vaší kávy. Dáváte-li přednost jemné chuti, měli byste zvolit kávová zrna s nízkou úrovní kyselosti. Pokud preferujete silné chutě, zvolte zrna s vysokou úrovní kyselosti.

Mletí kávových zrn

Jakmile jste si vybrali správná kávová zrna, musíte je namlít. Velikost mletí určí sílu vaší kávy. Upřednostníte-li silnou kávu, pak byste měli zrna namlít na jemnou strukturu. Pokud dáváte přednost jemné kávě, měli byste zrna namlít na hrubší strukturu. Pro automatické kávovary značky DeLonghi je typické, že si lze nastavit hrubost mletí kávových zrn pomocí stupnice od 1 do 7. U starších typů je to šipkou, u novějších otočným kolečkem. Nejjemnější mletí je na stupni 1 a obecně se doporučuje nastavit mlýnek v rozmezí 1-3. Je důležité provádět úpravu hrubosti mletí během mletí kávových zrn. Po změně nastavení počítejte s tím, že se projevené změny v chuťových vlastnostech objeví až po přípravě 2-3 šálků kávy. Správně nastavený mlýnek by měl umožnit pomalejší odtok kávy, plnější chuť, intenzivnější aroma a hustší krém. Nastavení samozřejmě umožňují i pákové kávovary.

Odměřte kávu

Množství kávy, které použijete, bude mít také vliv na chuť. Obecně platí, že byste měli použít jednu až dvě polévkové lžíce kávy na každých šest uncí vody. Tento poměr však můžete upravit podle svých osobních preferencí.

Upravte teplotu vody

Teplota vody bude mít také vliv na chuť vaší kávy. Ideální teplota vody pro přípravu kávy je mezi 90.6°C a 96.1°C. Pokud je voda příliš horká, může způsobit, že káva bude mít spálenou chuť. V případě příliš studené vody  může způsobit slabou chuť kávy.

Nastavte dobu spařování

Na chuť kávy má vliv také doba spařování. Pokud dáváte přednost silné kávě, měli byste ji vařit delší dobu. Jemnou kávuvařte kratší dobu.

Nastavení síly kávy

Většina kávovarů je vybavena nastavením síly, které umožňuje upravit sílu kávy. Pokud dáváte přednost silné kávě, měli byste zvolit silné nastavení. Jemné kávy docílíte tak, že zvolíte nastavení jemné kávy.

Experimentujte

Nejlepší způsob, jak nastavit kávovar podle svých preferencí, je experimentovat. Vyzkoušejte různé druhy kávových zrn, velikosti mletí a doby spařování, dokud nenajdete ideální kombinaci, která bude vyhovovat vaší chuti.

Publikováno: 26. 04. 2023

Kategorie: Skvělé tipy

Autor: Adam